Komentář specialisty fotka

Investiční příležitost na ochranu životního prostředí

Investiční příležitost na ochranu životního prostředí. Svět začíná chápat zlepšování kvality životního prostředí jako nezbytnou součást trvale udržitelného ekonomického růstu. Od recyklace, přes výrobu energie až po udržitelný rybolov. Zdá se, že všichni – včetně vědců v oblasti změny klimatu, podnikatelů, spotřebitelů a politiků – mají zájem na snížení zátěže, kterou lidstvo svým chováním klade na životní prostředí.

Globální ekonomika se pomalu odklání od fosilních paliv produkujících skleníkové plyny k čistším, obnovitelným alternativám. Mezi tyto zdroje zelené energie patří především vodní, větrná, geotermální a solární. Životnímu prostředí pomáháme také kontrolou znečištění, zelenou dopravou, recyklací odpadu nebo akvakulturou.

Tento přechod na čistou energii si v dalších desítkách let vyžádá biliony dolarů, eur, liber, jenů, juanů i korun. Má proto nezpochybnitelný potenciál vydělat investorům spoustu peněz.

Využití obnovitelných zdrojů energie roste exponenciálním tempem. Podle Mezinárodní energetické agentury (IEA) dosáhly obnovitelné zdroje v roce 2019 13,6 % celosvětové kapacity výroby elektřiny. Podle IEA předběhnou nízkouhlíkové zdroje uhlí do roku 2035. Největším zdrojem pro výrobu elektřiny na světě se nízkouhlíkové zdroje stanou po roce 2045 a dodají třetinu světové energie. Nejsvětlejší zítřky čekají na solární energii: předpokládá se, že tato technologie bude pohánět většinu tohoto růstu. Tento názor podporuje i ten fakt, že solární energie bude ve většině zemí levnější než nové uhelné nebo plynové elektrárny, protože nové solární projekty v současnosti nabízejí elektřinu s nejnižšími náklady, jakou kdy svět viděl.

Graf výkonu solárních a větrných elektráren mezi lety 2000 a 2018

Investiční příležitost - Graf | Kiwi partners finanční poradenství
Bloomberg.com

Pro mnoho společností je strategie přechodu na „zelenou“ relativně nový jev. Některé firmy se přizpůsobují lépe a jiné hůře. Investiční manažeři specializující se na životní prostředí začali kategorizovat firmy podle toho, zda se tyto firmy drží ve starých kolejích, nebo se vydaly směrem k zelené, resp. zda je jejich chování šetrnější k životnímu prostředí. Vezměme si například ropné společnosti. Bylo by těžké myslet na tyto firmy jako na zelené a většinou jimi skutečně nejsou. Pokud se ale podíváme na jejich obchodní modely blíže, tak vidíme, že některé jsou zelenější než jiné. Několik velkých ropných společností dokonce patří mezi světové lídry v prosazování daně ze skleníkových plynů a investování do těch zdrojů energie, které pomohou světu přejít od ropy. Další možností, jak pohlížet na ekologické investice, je výběr společností s nejlepšími environmentálními postupy.

Čím dál tím více tak lze pozorovat, že společnost se stává rok od roku šetrnější k životnímu prostředí. Tento trend ještě posílí díky novému americkému prezidentovi Bidenovi, který přichází se svým novým klimatickým a environmentálním plánem.

Mějte i vy v portfoliu zelenou

Pokud vás zaujala investiční příležitost neboli investice do zelené energie, existuje mnoho způsobů, jak pro ni ve svém portfoliu najít místo. Abyste investovali do tohoto sektoru, nemusíte pracně vybírat jednotlivé společnosti. K dispozici jsou fondy, dluhopisy a dokonce i fondy peněžního trhu zaměřené na životní prostředí. Pokud vás zajímají bližší informace o možnosti investice do tohoto vzrušujícího sektoru, ozvěte se.

Disclaimer: Informace uvedené v tomto příspěvku nejsou investičním doporučením. V žádném případě se nesnaží případného čtenáře přimět k investování do popisovaných instrumentů, ani mu poskytnout jakoukoliv jinou formu investičního doporučení. Společnost Kiwi partners s.r.o., tímto příspěvkem sděluje pouze svůj názor a nenese odpovědnost za případné ztráty vzniklé investováním do různých aktiv a produktů uvedených výše, či za jiné výsledky investičních rozhodnutí na základě tohoto příspěvku. Finanční data a informace byly získány především z tiskových zpráv a zveřejněných informací daných společností či institucí, dále ze zahraničních i domácích médií a informačních institucí a dále svého osobního názoru.

Michael Molek

Má více než 17 let zkušeností v investičních společnostech. Během své profesní kariéry spravoval majetek v řádu stovek milionů korun a získal bohaté zkušenosti v oblasti ekonomie a financí. Zažil hypotéční krizi, krach Řecka, obchodní války mezi USA a Čínou nebo krizi COVID-19. Vystudoval fakultu podnikové ekonomie. Je držitelem všech makléřských licencí, včetně derivátů.