Komentář specialisty fotka

Argentina na křižovatce a Javier Milei u kormidla

Argentina nedávno zakončila prezidentské volby, což přineslo politický otřes v zemi bojující s vysokou inflací a chudobou. Vítězem se stal ekonom Javier Milei, označovaný za „anarchokapitalistu“ a „pravicového populistu“. Jeho volební sliby, včetně dolarizace a privatizace státních podniků, zaznamenaly okamžitý odraz na burze v Buenos Aires, kde akcie vzrostly o 20 procent.

.

Mileiho rekonstrukce státní ekonomiky

Mileiho plány na ekonomickou obnovu zahrnují razantní snížení státních výdajů, nahrazení domácí měny americkým dolarem a zrušení centrální banky. Tato radikální opatření mají potenciál zastavit inflaci a přinést změny do ekonomiky, která zažila opakované krize a neschopnost politických elit vyřešit strukturální problémy. Země se aktuálně potýká s obrovskou 140% inflací, nedůvěryhodnou domácí měnou, 40 % obyvatelstva žije v chudobě, potápějící se hospodářství trpí mimo jiné i nedostatkem amerických dolarů potřebných k pořízení zboží a investic a pravidelně se opakující default vládního rozpočtu. Argentina zkrachovala již 9krát (od roku 2000 třikrát) a aktuální situace může způsobit další krach. Argentina je dlouhodobě známa neudržitelnými vládními výdaji a korupcí, což vedlo k opakujícím se hospodářským kolapsům. Mileiho plán dolarizace, inspirovaný úspěšnými příklady z Ekvádoru a Zimbabwe, však není jednoduchý. Argentina potřebuje desítky miliard dolarů na provedení tohoto kroku, což vzhledem k negativním rezervám centrální banky a riziku bankrotu není snadné získat.

.

Nový argentinský prezident Milei (zdroj: science.org)

.

Reakce trhu na Mileiho vítězství

Po zvolení Mileiho prezidentem Argentiny výrazně vzrostly ceny na místní burze. Akcie státní ropné společnosti YPF (NYSE: YPF), kterou Milei plánuje privatizovat, zaznamenaly první obchodní den po volbách nárůst o 39 procent na cenu 15 USD. To je největší jednodenní pohyb této akcie od zahájení obchodování v roce 1993. V následující dnech akcie společnosti nadále rostly. Nakonec se dostaly se až na cenu 18 USD (+57 % za celý týden – graf níže). Vítězství Mileiho se odrazilo i na kryptoměnovém trhu, kde Mileiho podpora bitcoinu vedla k jeho krátkodobému posílení.

.

Vývoj ceny akcií společnosti YPF (NYSE: YPF) od začátku roku 2023 (zdroj: finviz.com)

.

Přechod na dolar

Milei, označovaný za ultraliberála, prosazuje silnou tržní ekonomiku s minimálním zásahem státu. Jeho plány vzbuzují naděje, ale zároveň představují výzvy. Milei slibuje zásadní ekonomickou proměnu, ale jeho radikální návrhy, zejména dolarizace, narážejí na politický odpor a skeptické pohledy některých analytiků ohledně proveditelnosti. Podpora dolaru by mohla snížit inflaci, ale zároveň zhoršit chudobu v zemi s aktuálně slabou měnovou hodnotou. Dolarizace by pro Argentinu znamenala ztrátu vlastní měny, argentinského pesa. Její náhradu americkým dolarem, který by tak Argentina využívala jako jediné oficiální platidlo. Tím by tak vlastní centrální banku zbavila jakýchkoli pravomocí a kontrolu nad měnovou politikou by převzal americký Federální rezervní systém (Fed). Stejně by se tak argentinská centrální banka připravila o možnost „tisknout peníze“. Těmi po nezodpovědném fiskálním hospodaření vlády pomáhala splácet dluh, což však způsobilo nekontrolovatelnou inflaci.

.

Mileiho výzvy a reakce mezinárodního společenství

Mezinárodní měnový fond (MMF) vyjádřil očekávání spolupráce s Mileim na plánu pro makroekonomickou stabilitu. Avšak předpokládaná dolarizace a odpor ze strany MMF k poskytnutí finanční podpory do té doby, než Argentina splatí své dluhy, klade Mileimu překážky do cesty k jeho ambiciózním cílům. Argentinský experiment s Mileiem jako prezidentem představuje nejen zkoušku pro tuto jihoamerickou zemi, ale i pro celý svět. Vítězství ultraliberála na politické scéně otevírá dveře k možným změnám. Zároveň, ale vyvolává otázky o proveditelnosti a dlouhodobých dopadech jeho ekonomických plánů. Jak argentinská ekonomika odpoví na Mileiho výzvy, to zůstává otázkou, která bude sledována s napětím nejen na domácím trhu, ale i ve světovém měřítku.

.

Disclaimer: Informace uvedené v tomto příspěvku nejsou investičním doporučením. V žádném případě se nesnaží případného čtenáře přimět k investování do popisovaných instrumentů. Ani mu poskytnout jakoukoliv jinou formu investičního doporučení. Společnost Kiwi partners s.r.o., tímto příspěvkem sděluje pouze svůj názor. Nenese odpovědnost za případné ztráty vzniklé investováním do různých aktiv a produktů uvedených výše, či za jiné výsledky investičních rozhodnutí na základě tohoto příspěvku. Finanční data a informace byly získány především z tiskových zpráv. Dále pak ze zveřejněných informací daných společností či institucí, dále ze zahraničních i domácích médií a informačních institucí a dále svého osobního názoru.

Michael Molek

Má více než 17 let zkušeností v investičních společnostech. Během své profesní kariéry spravoval majetek v řádu stovek milionů korun a získal bohaté zkušenosti v oblasti ekonomie a financí. Zažil hypotéční krizi, krach Řecka, obchodní války mezi USA a Čínou nebo krizi COVID-19. Vystudoval fakultu podnikové ekonomie. Je držitelem všech makléřských licencí, včetně derivátů.