Komentář specialisty fotka

Akciové trhy v Asii v roce 2023: vítězové a poražení

Asijské akciové trhy ukončily rok 2023 pozitivně, když index MSCI AC Asia Pacific během rokuvzrostl o 11,9 %. Pozitivní byla také odolnost Asie vůči vyšším americkým úrokovým sazbám a silnějšímu americkému dolaru. Inflace byla relativně dobře řízena a společnosti a země zvládly riziko dluhu denominovaného v amerických dolarech, aby předešly jakémukoli ekonomickému dopadu.

Z hlediska jednotlivých regionů byly asijské akciové trhy svědky různých výkonností. Japonsko, Tchaj-wan, Jižní Korea, Indie a Vietnam vedly k ziskům, zatímco Čína, Hongkong a Thajsko zakončily rok se ztrátami. Vítězové si vedli dobře díky makroekonomickým faktorům specifickým pro daný region, zatímco slabé zotavení Číny po Covidu a potíže na realitním trhu tlačily čínské trhy dolů.

Vývoj indexu index MSCI AC Asia Pacific za posledních 5 let

.

Japonsko, Tchaj-wan a Jižní Korea vedou vítěznou sérii

Nikkei 225 se v roce 2023 ukázal jako nejvýkonnější v Asii. Po dosažení 33letého maxima v lednu loňského roku vzrostl o více než 30 %. Oživení japonských akcií bylo způsobeno kombinací faktorů, jako je uvolněná politika Bank of Japan (BoJ), posílené podnikové řízení a silné zisky japonských automobilových společností. Kromě toho zahraniční investoři investovali do japonského trhu a sektor technologií a nemovitostí zaznamenal masivní tok finančních prostředků.

Tchajwanský Taiex získal do konce roku 2023 více než 24 %, což představuje druhý největší roční nárůst v jeho historii. Jedním z hlavních tahounů tohoto růstu byl smluvní výrobce čipů Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSMC). Jeho akcie za rok 2023 vzrostly o 40,2 %. Akciový trh v regionu prudce vzrostl před volbami v polovině ledna, které určovaly směr vztahů země s Čínou. V listopadu zahraniční investoři investovali 7,6 miliardy dolarů do tchajwanských akcií. To naznačuje, že jejich optimismus ohledně akcií čipů převažoval politické obavy.

Jihokorejský index KOSPI Composite byl dalším silným hráčem na asijských akciových trzích, protože zakončil rok s více než 19% zisky. Zajímavé je, že index KOSDAQ s malou a střední kapitalizací svojí výkonností překonal index KOSPI Composite a vyšplhal se nad 27 %. Agentura S&P Global uvedla, že s růstem tržního ocenění během roku 2023, mladí investoři údajně hledali „žhavé“ akcie ve vědeckých a technologických sektorech pro dosažení vysokých výnosů.

Začátkem listopadu KOSPI vykázal více než 4% zisk za jediný den poté, co korejská komise pro finanční služby (FSC) zakázala krátký prodej akcií indexu Kospi 200 a indexu Kosdaq 150 do června 2024. Vláda rovněž plánovala spustit vyšetřování tzv. nekrytého krátkého prodeje (naked short selling) ze strany globálních investičních bank.

.

Indie zaznamenala slušné zisky

Indické akcie zaznamenaly v roce 2023 výrazné zisky, konkrétně v posledním čtvrtletí. Indexy Sensex a Nifty 50 se do konce roku 2023 vyšplhaly přes 18 %. Indie byla odolná vůči globálnímu makroekonomickému poklesu a geopolitickým otřesům a ve třetím čtvrtletí se indický HDP zvýšil o 7 % díky výrobní činnosti a spotřebitelským výdajům. Optimismus ohledně výsledků všeobecných voleb v roce 2024 je také hlavní příčinou toho, že se akciovým indexům daří dobře.

Kromě toho se Indie v roce 2023 ukázala jako jedna z nejlepších IPO. Země byla svědkem 58 nových nabídek a během roku dohromady získala 7,1 miliardy dolarů. Na celosvětovém podílu prostředků získaných prostřednictvím IPO vzrostl podíl Indie na 5,6 % v roce 2023 ve srovnání s 4,1 % v předchozím roce.

Počet IPO na indickém trhu v posledních 10 letech (zdroj:chittorgarh)

.

Vietnamský benchmark VN-Index zaznamenal v roce 2023 více než 14% nárůst. Podle vietnamské státní komise pro cenné papíry se kapitalizace akciového trhu v listopadu meziročně zvýšila o 10,1 % a dosáhla 236 miliard dolarů. Analytici trhu naznačují, že období ekonomického zpomalení skončilo začátkem loňského roku a vietnamské trhy prošly obdobím stabilizace. Atraktivní ocenění a optimistický výhled zisků vedly v roce 2023 k silným ziskům vietnamských akcií.

.

Čína stahuje dolů trhy Hongkongu a Thajska

Čína se potýká s ekonomickými problémy od začátku roku 2023. Index CSI 300 pokrývající většinu akcií v Šanghaji a Shenzhenu se dokonce roku propadl o 11,4 %. Zklamání z nedostatku adekvátních opatření ze strany vlády a debakl akcií v sektoru nemovitostí vedly k velkým ztrátám. Také obavy z nárůstu nedobytných dluhů kvůli nadměrné expozici vůči developerům nemovitostí tlačily na čínské bankovní akcie.

Navíc v poslední prosincový týden Čína zasáhla proti online herním společnostem. A zavedla přísné předpisy na kontrolu výdajů a odměn za videohry. Čísla naznačují, že tato zpráva smazala téměř 80 miliard dolarů z tržní kapitalizace od společností Tencent a NetEase, dvou největších herních společností.

Hongkongský vlajkový index Hang Seng v roce 2023 klesl o 13,8 % . Na začátku ledna 2023 se trh v hongkongu zotavil, ale zvýšení úrokových sazeb a pokles čínské ekonomiky negativně ovlivnil celkovou náladu na hongkongském akciovém trhu.

Podobně thajský index SET klesl o 15,2 % kvůli velké závislosti země na čínské ekonomice a jejích turistech. Nedůvěra investorů v thajské akcie byla důsledkem politické nejistoty a slabého bahtu. Navíc účetní skandál vedoucí k nesplácení dluhopisů thajského výrobce drátů Stark Corporation otřásl investory.

Porovnání výkonnosti japonského indexu Nikkei 225 a čínského indexu CSI 300 za posledních 5 let

Michael Molek

Má více než 17 let zkušeností v investičních společnostech. Během své profesní kariéry spravoval majetek v řádu stovek milionů korun a získal bohaté zkušenosti v oblasti ekonomie a financí. Zažil hypotéční krizi, krach Řecka, obchodní války mezi USA a Čínou nebo krizi COVID-19. Vystudoval fakultu podnikové ekonomie. Je držitelem všech makléřských licencí, včetně derivátů.