Komentář specialisty fotka

Vývoj na trzích

Ze zemí eurozóny přišly během druhého čtvrtletí pozitivní revidovaná data ohledně růstu HDP během prvních tří měsíců tohoto roku. Z původní hodnoty 0,3 % došlo k revizi na 0,6 %.Nezaměstnanost se také v zemích eurozóny snížila. Během května na 6,6 % (v celé EU je nezaměstnanost 6,1 %).Na druhou stranu však maloobchodní tržby a průmyslová produkce na začátku 2. čtvrtletí mírně zklamaly. Neočekáváme, že až se zveřejní data za červen, bude situace lepší.PMI v průmyslu i ve službách jsou sice stále v teritoriu zlepšování (nad 50 bodů), ale jejich hodnoty nejsou tak vysoké jako loni nebo na začátku tohoto roku.Inflace, která se v zemích eurozóny pohybuje stále nad 8 procenty, přiměla Evropskou centrální banku k tomu, aby v tomto měsíci zvýšila poprvé od roku 2011 svou hlavní úrokovou sazbu.

Zdroj: www.ec.europa.eu/eurosat


Revidovaná čísla růstu HDP v USA ukazují za první čtvrtletí pokles o 0,4 %, což rozhodně není dobrá zpráva, ale nezaměstnanost se drží stále mnohem níž než v Evropě (3,6 %), když bylo v červnu vytvořeno 372 000 nových pracovních míst. Navíc i spotřeba roste, což stále svědčí o důvěře ekonomických subjektů ve zdraví americké ekonomiky. Inflace se sice drží nad šesti procenty, ale klesá.Americký Fed tedy zatím situaci zvládá relativně dobře a zatím nelze říct, že se mu nepovede takzvané „soft landing“, neboli že zkrotí inflaci, aniž by způsobil nepříjemnou recesi.


Aktuálně je pro nás velmi důležité dění na trhu s dluhopisy, který je nadprůměrně volatilní. Hlavní činitelé způsobující tento stav jsou obavy z recese a vysoká inflace. Očekáváme, že zpomalení růstu (případně recese) bude tlačit výnosy dluhopisů nahoru a dojde tak k převážení vlivu inflace. Fed bude nadále zvyšovat úrokové sazby, což se přenese i na trh dluhopisů (primárně dolarových, ale přes mezinárodní finanční kanály i evropských a dalších). Přestože došlo v prvním kvartálu k poklesu amerického HDP a ve druhém budeme svědky pravděpodobně jen nízkého růstu, Fed musí sazby zvyšovat. Výnosy dluhopisů proto porostou.

Disclaimer: Informace uvedené v tomto příspěvku nejsou investičním doporučením. V žádném případě se nesnaží případného čtenáře přimět k investování do popisovaných instrumentů, ani mu poskytnout jakoukoliv jinou formu investičního doporučení. Společnost Kiwi partners s.r.o., tímto příspěvkem sděluje pouze svůj názor a nenese odpovědnost za případné ztráty vzniklé investováním do různých aktiv a produktů uvedených výše, či za jiné výsledky investičních rozhodnutí na základě tohoto příspěvku. Finanční data a informace byly získány především z tiskových zpráv a zveřejněných informací daných společností či institucí, dále ze zahraničních i domácích médií a informačních institucí a dále svého osobního názoru.

Jan Filip

Působí ve společnosti na pozici ekonoma a analytika. Zaměřuje se na investiční strategii, analýzy klientských portfolií, investic a makroekonomického prostředí. Sleduje trendy v globální ekonomice a cutting-edge technologie (virtuální realita, umělá inteligence atd.).