Komentář specialisty fotka

Zlato – probudí se a začne na růst?

Ačkoliv cena zlata roste, zatím neroste tak výrazně, jak by laik očekával s přihlédnutím k inflaci a globálním rizikům. Investoři se však začínají probouzet a například objem peněz směřujících do fondů zaměřených na zlato začíná výrazně růst. Výnosnost zlata překonává v posledních měsících většinu akcií i Bitcoin.

V dobách, kdy Fed oznamuje rychlejší zvyšování sazeb, se obvykle zlatu nedaří. Fed navíc oznámil plán na masivní prodej dluhopisů, které v rámci svého kvantitativního uvolňování, nakoupil. Nyní je ovšem situace jiná kvůli vysoce nadprůměrné inflaci.

Podle údajů World Gold Council došlo za poslední čtvrtletí 2021 k mezičtvrtletnímu nárůstu investic do zlata o 117,5 %. To však bylo způsobeno především tím, že se méně prodávalo. Důležité také je, že 41,1 % všeho zlata, které je nakoupeno do „zlatých“ ETF je kontrolováno jen dvěma největšími fondy. Ty mají tedy velký vliv na změnu ceny zlata.

Byť spekulanti sehrávají svoji roli při změnách ceny zlata, hlavními hráči jsou stále centrální banky a drobní dlouhodobí investoři koncentrovaní v investičních fondech. A těm chvíli trvá, než se rozhoupou a začnou přesouvat v dostatečných objemech své zdroje do zlata.

Zlato je za všech okolností užitečným nástrojem pro diverzifikaci a historická zkušenost nám ukazuje, že v dobách, kdy akciové trhy zažívají krušné časy, dokáže zlato svoji hodnotu držet mnohem lépe. V dobách euforie na akciových trzích je zlato často přehlíženo.

Americký Fed začal se zvyšováním sazeb naposledy v roce 2018. Tento proces přerušila pandemie Covid-19. Tehdy také začalo lákat investory s určitým zpožděním (zhruba jednoho měsíce). Rostoucí objem peněz plynoucích do zlata ale nebyl doprovázen odlivem peněz z akcií. Do zlata putovala převážně hotovost, kterou měli investoři připravenou na svých účtech. Příliv peněz do zlata také vyvolal investiční spirálu: nákupy zlata tlačily cenu zlata vzhůru a rostoucí výnosy lákaly další a další investory.

Faktory hrající pro zvýšení ceny zlata jsou:

1) Prozatím to vypadá, že investoři stále ještě na politiku utahování nereagovali nějak výrazně. 
2) Dvanáctiměsíční pohyblivé P/E je průměrně kolem 30. Tedy stále vysoko nad historickým průměrem.
3) Inflace je na nejvyšší úrovni od roku 1982.4) Růst ceny zlata bude lákat další investory a spekulanty a objeví se rostoucí investiční spirála.

Ne rostoucích cenách zlata nejvíce profitují menší těžařské společnosti. Pro odvážnější investory tak mohou být tou nejvhodnější investicí. Opatrnější investoři by měli uvažovat spíše nad podílovými fondy, ale nejlépe nad ETF.

Disclaimer: Informace uvedené v tomto příspěvku nejsou investičním doporučením. V žádném případě se nesnaží případného čtenáře přimět k investování do popisovaných instrumentů, ani mu poskytnout jakoukoliv jinou formu investičního doporučení. Společnost Kiwi partners s.r.o., tímto příspěvkem sděluje pouze svůj názor a nenese odpovědnost za případné ztráty vzniklé investováním do různých aktiv a produktů uvedených výše, či za jiné výsledky investičních rozhodnutí na základě tohoto příspěvku. Finanční data a informace byly získány především z tiskových zpráv a zveřejněných informací daných společností či institucí, dále ze zahraničních i domácích médií a informačních institucí a dále svého osobního názoru.

Jan Filip

Působí ve společnosti na pozici ekonoma a analytika. Zaměřuje se na investiční strategii, analýzy klientských portfolií, investic a makroekonomického prostředí. Sleduje trendy v globální ekonomice a cutting-edge technologie (virtuální realita, umělá inteligence atd.).