Komentář specialisty fotka

ETF – bude revolucí i pro vaše portfolio?

ETF – bude revolucí i pro vaše portfolio?

Napravování problémů po COVID-19

Bude se napravovat například zdražením zlata

ETF fondy – tři písmena, která mohou být revolucí i pro vaše portfolio. O tom jaké příležitosti nabízí investování do těchto fondů se vám budu snažit přiblížit v následujících řádcích.

První ETF fondy se objevily v roce 1989 v Kanadě a od roku 1993 se obchodují také na amerických burzách. Se skoro třicetiletou historií se již nejedná o pionýra, ale o zavedený a plně regulovaný investiční instrument, který používají jak profesionálové, tak i drobní investoři. Jejich označení ETF pochází z angl. „Exchange Traded Fund“. Představují tedy burzovně obchodované fondy, které spojují výhody podílových fondů (malý objem vstupní investice) s výhodami produktů obchodovaných na burze (flexibilní a rychlé ocenění podílu).

V poslední dekádě obliba ETF ještě více vzrostla a staly se tak nejvyhledávanějším finančním instrumentem investorů. Obliba posledních let vznikla zejména díky snížení jejich nákladovosti. V roce 2016 totiž jeden ze světových hráčů mezi správci aktiv, společnost Vanguard, začal dramaticky snižovat poplatky u těchto fondů, až se dostal na dříve nemyslitelné hodnoty. Přidala se také společnost Blackrock, aktuálně největší správce aktiv na světě (mimo jiné také spravuje např. devizové rezervy České národní bance, takže opravdu společnost která má prsty všude).

Michael Molek Kiwi partners s.r.o. - Komentář specialisty

Jak fungují ETF

ETF je fond, který většinou vytvoří velká finanční instituce (například iShares, Powershares, SPDR a další). Každá instituce má několik fondů, které se na něco specializují, například na specifické akciové sektory, regiony, nebo dokonce komodity, či dluhopisy. Tato finanční instituce vloží do fondu kapitál, za který nakoupí akcie nebo jiná aktiva v souladu se zaměřením fondu. Například fond s názvem „iShares S&P 500 UCITS ETF“ má za cíl kopírovat výkonnost 500ti největších amerických společností resp. index S&P 500. Fond tak za svůj kapitál nakoupí americké akcie tak, aby odpovídaly tomuto americkému indexu.

Následně emituje na burze vlastní akcie (ETF), a každé ETF bude představovat podíl na majetku fondu. Tím, že investoři budou nakupovat toto ETF, tak vlastně nakoupí malou část na celkovém majetku fondu, přičemž jednotlivé ETF přesně zobrazují poměr akcií v uvedeném americkém indexu. Úkolem tvůrce ETF tak je, aby zajišťoval, že nevznikají rozdíly mezi cenou ETF a cenou podkladového aktiva (index S&P 500).

Základním rozdílem oproti klasickým podílovým fondům je ten, že podílové fondy jsou tzv. aktivně  spravovány portfolio manažerem podle předem stanovené strategie. Zatímco ETF fondy jsou spravovány pasivně, což znamená, že kopírují vývoj např. již zmíněného indexu S&P 500. Investor si tak nemusí tvořit vlastní portfolio nákupem 500ti společností, což by samozřejmě přinášelo mimo jiné vysoké transakční náklady na jeho pozice. Místo toho investujete do ETF a tím získáváte do portfolia všechny akcie, které se v daném indexu nachází. Prostřednictvím ETF lze tak jednoduše zakoupit stovky různých titulů, aniž by se musel investor zabývat jejich výběrem. Další výhodou je velká likvidita, která umožňuje investorovi rychle a levně vstoupit a vystoupit z pozic.

Této revoluce v investičních nástrojích si všimli samozřejmě i ti nejzkušenější, jako například Ray Dalio. Kdo tohoto pána nezná, tak se jedná o člověka, který je hodně citován významnými ekonomickými médii jelikož je majitel a zakladatel největšího hedgeového fondu na světě. Minimální vklad do jeho vlajkové lodi je 10 mil. USD. Vzhledem k tomu, že tento fond má za povinnost zveřejňovat držení svých aktiv, tak můžeme snadno zjistit, že v předchozích letech tento fond držel převážně akcie, finanční deriváty a podobné instrumenty. Pokud se však dnes podíváme na strukturu tohoto fondu, tak vidíme, že největší podíl fondu je zastoupen v ETF fondu kopírujícím právě vývoj indexu S&P 500 (18,2 %) a celkově fond drží více než 50 % objemu portfolia v ETF fondech.

ETF fondů je v dnešní době přes 5000 takže je velice složité se v nich vyznat a vybrat tu jehlu v kupce sena která pro vás bude dobrou volbou. Kdyby vás téma ETF fondu a jejich nákupu zajímalo více, ozvěte se na e-mail: michael.molek@kiwipartners.cz

JAK INVESTOVAT DO ETF FONDŮ?

Pokud již proto uvažujete nad investicí do ETF fondů, dělejte tak s myšlenkou dlouhodobého držení, bez lákavých krátkodobých intradenních či týdenních pákových nástrojů (CFD apod.). Investovat tak můžete do následujících investičních nástrojů a participovat na budoucí hodnotě akcí:

  • akciové ETF fondy

Pokud máte zájem investovat do ETF fondů, napište mi na michael.molek@kiwipartners.cz

Michael Molek

Má více než 17 let zkušeností v investičních společnostech. Během své profesní kariéry spravoval majetek v řádu stovek milionů korun a získal bohaté zkušenosti v oblasti ekonomie a financí. Zažil hypotéční krizi, krach Řecka, obchodní války mezi USA a Čínou nebo krizi COVID-19. Vystudoval fakultu podnikové ekonomie. Je držitelem všech makléřských licencí, včetně derivátů.