Komentář specialisty fotka

Zlato ukončí výprodej a začne růst

Vývoj cen v minulém roce | Zlato

Zlato ukončí výprodej a začne růst. Žlutý kov nám koriguje už téměř 7 měsíců, po nepřetržitém růstu v roce 2020, kdy situace vytvořená pandemií Covid-19, vyhnala ceny zlata na nová historická maxima na cenu 2100 USD za unci, následně zlato vstoupilo do medvědího trendu. Zlato v nedávné době prolomilo podporu u 1760 – 1770 USD, což rozpoutalo další vlny prodeje až k dnešní ceně 1698 USD za unci.

Od počátku pandemie došlo k posílení dolaru a také zvyšování výnosů státních dluhopisů v USA, což ve spojitosti s tiskem prostředků centrálních bank vedlo ke zmíněné korekci.

Kiwi partners - Jaroslav Remeš komentář poradce | Od počátku pandemie došlo k posílení dolaru
Treasury Yield 10 Years | Zdroj: Yahoo finance

Annual change | Zlato

Za posledních patnáct let dochází k průměrné “annual change“ +9 %, což je jistě nezanedbatelný nárůst, a proto zlato, popřípadě instrumenty navázané na zlato do portfolia poměrnou vahou patří. Zlato hraje důležitou roli v období krize a nejistoty pro snížení záporných hodnot v portfoliu.

Kiwi partners - Jaroslav Remeš komentář poradce | Dle mého názoru blíží k zajímavým hladinám
Gold Price | Zdroj: Yahoo finance

Dle mého názoru blíží k zajímavým hladinám, kde by mohlo docházet ke snaze korigovat medvědí trend v tomto roce.  

Po sedmi měsících poklesu o téměř 20 % je nejhorší u zlata pravděpodobně za námi. Vzhledem k nedávnému mírnému nárůstu reálných výnosů dluhopisů, lze odezvu v posledních několika týdnech ospravedlnit. Přesto je důležité zaměřit se na celkový obraz. To je místo, kde mezinárodní devalvační závod na dno pokračuje v nezmenšené míře a dříve či později povede také k výrazně vyšším cenám zlata.

Kiwi partners - Jaroslav Remeš komentář poradce | Můj pohled na vstup do pozice
Vývoj zlata | Yahoo finance

Můj pohled na vstup do pozice

Nesmíme však zapomínat na volatilitu dnešní doby a také fiskální a monetární politiku. Ve prospěch růstu zlata hraje roli zadlužení států, neschopnost splácet dluh a růst inflace, což jsou problémy, které neustále přetrvávají a jejich řešení se pouze odsouvá.

Technicky v nejhorším případě by zlato mohlo klesnout na 1 650 USD až 1 680 USD, zde bude dle mého názoru čas pro vstup do long pozice.

Disclaimer: Informace uvedené v tomto příspěvku nejsou investičním doporučením. V žádném případě se nesnaží případného čtenáře přimět k investování do popisovaných instrumentů, ani mu poskytnout jakoukoliv jinou formu investičního doporučení. Společnost Kiwi partners s.r.o., tímto příspěvkem sděluje pouze svůj názor a nenese odpovědnost za případné ztráty vzniklé investováním do různých aktiv a produktů uvedených výše, či za jiné výsledky investičních rozhodnutí na základě tohoto příspěvku. Finanční data a informace byly získány především z tiskových zpráv a zveřejněných informací daných společností či institucí, dále ze zahraničních i domácích médií a informačních institucí a dále svého osobního názoru.

Jaroslav Remeš

Má 8 let zkušenosti s investováním do různých druhů investičních nástrojů počínaje akciemi, dluhopisy, nemovitostmi až po finanční deriváty a kryptoměny. Před Kiwi partners působil v různých finančních firmách a u obchodníka s cennými papíry na pozici burzovní makléř.