Komentář specialisty fotka

Vývoj na burzách? Jako by válka skončila

Sotva se svět začal sbírat z dopadů pandemie koronaviru, musel začít řešit válku na Ukrajině. Akciové trhy po celém světě poklesly a velká část investorů se začala obávat o hodnotu svých investic. Krátce po ruském útoku na Ukrajinu se začaly mezi investory a obchodníky šířit grafy ukazující, jak rychle se akciové indexy dokážou vzpamatovat v dobách válek. Lepší vodítko než pohled do minulosti nyní pravděpodobně ani nemáme. Pojďme se v tomto příspěvku také podívat na historickou výkonnost amerických burzovních indexů (Dow Jones Industrial Average a Standard & Poor‘s 500) a možné příležitosti i hrozby do budoucna.

.

Historické případy

– V roce 1914 atentát na arcivévodu Ferdinanda d’Este znamenal začátek první světové války, které byla moderní společnost svědkem.

– Válka trvala 4 roky, než Německo přiznalo svou porážku a podepsalo dohodu o příměří.

– Během této doby index spotřebitelských cen (CPI), vyjadřující úroveň inflace, dosáhl rekordních maxim 110 %, takže dnešní hodnoty 7,9 % u americké inflace vypadají v celku mírně (v ČR 11 %).

– Po válce index Dow Jones Industrial Average vzrostl o neuvěřitelných 504 %, než americkou ekonomiku zasáhla velká recese v roce 1929.

– Po Velké recesi svět čelil druhé světové válce od roku 1939, která začala německou invazí do Polska.

– Trhy se zhroutily, ale ne tak silně jako během Velké hospodářské krize v USA, a americký CPI během tohoto období zaznamenal růst o 74 %.

– S kapitulací Japonska v r. 1945 byla nejistota na trzích vyřešena, což vedlo k tomu, že index DJIA přinesl následný nárůst o 523 %.

– Pak přišla vietnamská válka v roce 1964, která začala schválením rezoluce v Tonkinském zálivu.

– Trhy se v té době pohybovaly řadu let do strany, přičemž se situace následně zhoršila ropným šokem v roce 1973.

– Během tohoto období dosáhl index CPI rekordních 207 % díky faktorům globální nejistoty, jako je válka, kterou USA zřejmě nemohly vyhrát, a ropný šok.

– Poté, co válka skončila a ekonomika se vzpamatovala z ropného šoku, index DJIA přinesl neuvěřitelných 1 447 % zhodnocení až do doby, dokud se trh znovu nezačal otřásat teroristickými útoky v 2001 proti Spojeným státům.

.

Ponaučení

– Co nám tedy trh říká?

– Co války a válečné konflikty dělají s trhy zachycuje následující obrázek:

.

Graf vývoje indexu S&P 500 a hlavních konfliktů posledních desetiletí

(Korejská válka 1950, Válka v Perském zálivu 1991, Válka ve Vietnamu 1964, Válka v Afghánistánu 2001, Válka v Iráku 2003, začátek okupace Krymu 2014, zdroj: tradingview.com)

.

– Historické případy nám ukazují, že informace o vypuknutých válečných konfliktech jsou povětšinou již do tržních cen započtěny a burzovních indexech zohledněny.

– Jakmile ke konfliktu skutečně dojde, trh se začne odrážet od svých lokálních minim, protože nejistota byla do určité míry již vyřešena. Podobný scénář jsme mohli vidět i tento rok, jelikož trhy klesaly již od začátku ledna a v únoru, ještě než došlo k invazi Ruska na Ukrajinu dne 24. února 2022.

– Pokud se podíváme na graf více než posledních 100 let, je vidět z historického vývoje indexu DJIA, že konec válek obvykle znamená začátek mnohaletého býčího rally, protože negativní sentiment z trhů do velké míry odezní.

.

.

Obr.: Index Dow Jones Industrial Average od roku 1914 (zdroj: tradingview.com)

.

Aktuální dění na trzích

Kdyby se na vývoj burzovních indexů podíval člověk bez dalších informací, asi by nabyl dojmu, že válka na Ukrajině skončila. Nebo, že je na spadnutí mírová dohoda. Americký akciový index S&P 500 je už více než šest procent nad úrovní před invazí Ruska. Německý DAX sice pořád ztrácí, ale jen 1,4 procenta. Zatímco evropské akcie budou nejspíš válkou na Ukrajině zasaženy více a dlouhodoběji, americkým indexům by současné dění zase až tolik ublížit nemuselo. Rusko a Ukrajina přece jenom produkují jen něco přes 1 % tržeb firem sdružených v indexu S&P 500. Vliv na americký index by tak měl být reálně mnohem nižší, než tomu bylo u pandemie čínského koronaviru.

Navíc české investory před větší ztrátou mohla zachránit padající česká koruna (respektive posilující dolar a euro). Investice v dolaru a euru totiž vůči padající koruně zvýšily svoji hodnotu, s tím, jak se investoři přesouvali do bezpečnějších aktiv. Těmi je například americký dolar či švýcarský frank, zlato či státní dluhopisy vyspělých zemí.

.

Tržní rizika

Nejde však jen o rusko-ukrajinský konflikt. Evropu i Ameriku svírá rostoucí inflace, nahoru vystřelily ceny energií i komodit, centrální banky zvyšují nebo chtějí zvyšovat úrokové sazby. Říká se, že každá krize je zároveň příležitost, není pak čas vyhrnout si rukávy a začít nakupovat jednotlivé akcie a sázet, že půjdou nahoru?

John Authers, ekonom společnosti Bloomberg, tvrdí, že za růstem akciových trhů od začátku března může být zejména sázka proti recesi. V posledních týdnech se hodně skloňuje hrozba stagflace (období recese a vysoké inflace). Authers upozorňuje, že pro samotné akciové trhy je problémem především recese, nikoliv inflace. Samotná vysoká inflace, pokud se nevymkne kontrole, firmám může prospívat, neboť zvyšuje zisky z vyšších cen a zároveň na trhu práce rostou reálné mzdy – tedy náklady – pomaleji. V takových případech se pak daří i akciovému trhu.

Otázkou tedy je, zda se blíží recese. Podle šéfa americké centrální banky, Jeroma Powella, je takové riziko nízké. USA se totiž těší dobré kondici pracovního trhu a zároveň silné poptávce ze strany domácností. Právě Powellovo důrazné odmítnutí vyhlídky recese v nejbližších kvartálech bylo jedním z impulzů, který počáteční negativní reakci na rozhodnutí Fedu zvýšit úrokové sazby přetavil do zelených čísel akciových indexů.

.

Závěr

Věříme v úspěšné vyjednávání mezi Ruskem a Ukrajinou, které povede trhy k rychlému opětovnému oživení. I když válečná situace není v tuto chvíli jediným faktorem nejistoty. Je tu samozřejmě inflace (CPI), která však postupem času zpomalí, s tím jak si trhy uvědomí stabilitu, která je do ekonomiky vnášena postupnými kroky centrálních bank pro cílování inflace. Doufejme tak, stejně jako Jerome Powell, že se aktuálně nacházíme spíše ve fázi korekci býčího trhu než na začátku recese. Během korekcí býčích trhů je chytrým krokem nákup levných akcií. Při vydělávání peněz to fungovalo efektivně před 100 lety a nepochybuji, že to nyní bude fungovat jinak. Myslete na svůj zvolený investiční horizont a zůstaňte v klidu.

Disclaimer: Informace uvedené v tomto příspěvku nejsou investičním doporučením. V žádném případě se nesnaží případného čtenáře přimět k investování do popisovaných instrumentů, ani mu poskytnout jakoukoliv jinou formu investičního doporučení. Společnost Kiwi partners s.r.o., tímto příspěvkem sděluje pouze svůj názor a nenese odpovědnost za případné ztráty vzniklé investováním do různých aktiv a produktů uvedených výše, či za jiné výsledky investičních rozhodnutí na základě tohoto příspěvku. Finanční data a informace byly získány především z tiskových zpráv a zveřejněných informací daných společností či institucí, dále ze zahraničních i domácích médií a informačních institucí a dále svého osobního názoru.

Michael Molek

Má více než 17 let zkušeností v investičních společnostech. Během své profesní kariéry spravoval majetek v řádu stovek milionů korun a získal bohaté zkušenosti v oblasti ekonomie a financí. Zažil hypotéční krizi, krach Řecka, obchodní války mezi USA a Čínou nebo krizi COVID-19. Vystudoval fakultu podnikové ekonomie. Je držitelem všech makléřských licencí, včetně derivátů.