Komentář specialisty fotka

USA stále před Evropou

Centrální bankéři z EU predikují návrat na předpandemické hodnoty ve druhé polovině roku 2022. Tím by se Evropa dostala o více než rok za USA, kde Kongres očekává oživení ekonomiky na úroveň před pandemií už ke konci tohoto roku. HDP naroste ve druhém čtvrtletí letošního roku o 6 %, v prvním čtvrtletí o zaznamenala pokles o 1 %. Hospodářství USA pravděpodobně ve druhém čtvrtletí vyroste o 10 %, přičemž v prvním čtvrtletí narostla o 5 %. Je tedy zřejmé, že ekonomice Spojených státu pomáhají ekonomické stimuly daleko více než ekonomice Eurozóny.

I inflační očekávaní se vyvíjí odlišně. EU má stále jen malé obavy ze zvýšení inflace nad rozumnou míru a v některých případech zaznamenává dokonce deflaci. V USA jsou mírou inflace naopak mírně znepokojeni. Inflační očekávání, které je součástí nominálního výnosu u pětileté americké pokladniční poukázky, je 2,6 %. Bankéři z Fedu budou akceptovat vyšší míru inflace nad svým 2 % cílem k tomu aby ekonomika USA rostla rychleji. Krátkodobá inflace v USA by tedy měla být vyšší než v Europě.

Po silných monetárních stimulech v USA hodnota amerického dolaru vůči euru klesla za poslední měsíc o cca 3 %. 

Ekonomické stimuly v nejednotné Evropě

Eurozónu čeká delší cesta, jelikož ekonomika trpí nadále různými omezeními napříč státy. Pozitivní zprávou je, že tempo očkování se v mnoha státech výrazně zrychlilo. Evropa však ve vakcinaci zaostává za USA. EU zaostává také ve fiskální stimulech. ECB chtěla navyšovat alespoň monetární stimuly, ale vlády EU byly proti. Je vidět, že Evropa nemá jednotný přístup k fiskálním záležitostem jako má USA. Uvidíme, jak dopadne italský premiér Mario Draghi který chce představit ekonomické stimuly pro oživení EU ve výši 220 miliard EUR.

Bidenova administrativa má náskok a dle mého názoru si ho i nadále udrží. Proto se dá očekávat, že USD bude i nadále vůči EUR oslabovat.

Disclaimer: Informace uvedené v tomto příspěvku nejsou investičním doporučením. V žádném případě se nesnaží případného čtenáře přimět k investování do popisovaných instrumentů, ani mu poskytnout jakoukoliv jinou formu investičního doporučení. Společnost Kiwi partners s.r.o., tímto příspěvkem sděluje pouze svůj názor a nenese odpovědnost za případné ztráty vzniklé investováním do různých aktiv a produktů uvedených výše, či za jiné výsledky investičních rozhodnutí na základě tohoto příspěvku. Finanční data a informace byly získány především z tiskových zpráv a zveřejněných informací daných společností či institucí, dále ze zahraničních i domácích médií a informačních institucí a dále svého osobního názoru.

Jaroslav Remeš

Má 8 let zkušenosti s investováním do různých druhů investičních nástrojů počínaje akciemi, dluhopisy, nemovitostmi až po finanční deriváty a kryptoměny. Před Kiwi partners působil v různých finančních firmách a u obchodníka s cennými papíry na pozici burzovní makléř.