US dolar se začíná vzpamatovávat, čeká nás otočka? Hlavními událostmi dneška jsou rostoucí výnosy dluhopisů a klesající akcie, pořád se silnou podporou okolo 4550–4600 bazických bodů, měřeno indexem SP500. Desetiletý výnos v Americe se dostal nad 1,80 % a dvouletý výnos poprvé od února 2020 nad 1 %. Americké futures se pohybují o 1,0-1,5 % níže. Dolar dnes vůči většině světových měn zpevňuje, odolávat se pokouší kanadský dolar a švýcarský frank. Téměř všechny měny rozvíjejících trhů se prodávají. V čele výprodejů stojí turecká lira, jihoafrický rand a ruský rubl. Zlato jako uchovatele hodnoty příliš nehledejte. Žlutý kov se nachází poblíž pětidenního minima kolem 1810 USD. Ceny ropy prodlužují svou rally, přičemž březnová WTI se posouvá k 85 USD. Připomeňme si, že minulý měsíc skončila mírně pod 75,00 USD. Americký zemní plyn je po poklesu o více než 12 % v posledních dvou seancích pevný, zatímco evropský zemní plyn (nizozemský benchmark) klesl o zhruba 4,5 % na třídenní minimum.
V Evropě reportovalo údaje o své zaměstnanosti Spojené království. Reportované údaje byly lepší, než se očekávalo, míra nezaměstnanosti se snížila z 4,2 % na 4,1 %. Počet zaměstnaných se v prosinci zvýšil o 184 tisíc, což je výrazně nad mediánovou prognózou 130ti tisíc. Počet žadatelů o podporu v nezaměstnanosti mohl klesnout o 43,3 tis. poté, co byla listopadová řada revidována na pokles o 95 tis. místo poklesu o 50 tis. Růst průměrných výdělků za tři měsíce do listopadu, které jsou vykazovány s dodatečným měsíčním zpožděním, zpomalil. Díky této zprávě trh zvýšil šance na zvýšení sazeb na zasedání MPC 3. února.
Německý průzkum ZEW vykázal lepší než očekávané zlepšení, ale pesimističtější hodnocení současné situace. Připomeňme si, že na konci minulého týdne spolkový statistický úřad odhadoval, že ekonomika ve 4. čtvrtletí poklesla o 0,5-1,0 %. Měřítko očekávání ZEW vzrostlo z 29,9 bodů na 51,7 bodů. Jedná se o nejvyšší hodnotu od loňského července. Současná situace byla označena -10,2 z -7,4 bodů. To je nejhorší hodnota od loňského května.
Euro před víkendem zaznamenalo klíčový obrat směrem dolů, následný výprodej byl skromný. V Asii dosáhlo čtyřdenního minima poblíž 1,1385 USD. Od minulého úterý euro neuzavřelo pod 1,14 USD. Dnes, ale vyprší opce na téměř 420 mil. eur na 1,1370 USD, přičemž (50 %) retracement letošních zisků je mírně pod 1,1380 USD a další retracement (61,8 %) je blíže k 1,1355 USD. Sterling klesá již třetí seanci v řadě, což je nejdelší série ztrát za více než měsíc. Od poloviny prosince posílila o více než pětník a minulý týden oslabila poblíž 200denního klouzavého průměru 1,3735 USD. Počáteční podpora se nachází kolem úrovně 1,3600 USD. Její prolomení by potvrdilo dosažení vrcholu. Prvním cílem by mohla být oblast 1,3530 USD. Euro si vůči libře vytváří možné zaoblené dno. Dnešní minimum se pohybuje kolem 0,8350 GBP, kde dnes vyprší opce na zhruba 340 mil. EUR.
V Americe se trh stal agresivnější, pokud jde o výhled měnové politiky. Na konci loňského roku měl trh očekával navýšení březnových sazeb o zhruba 33 %. Dnes má hike plně diskontovaný a šanci zhruba okolo 65-70 %, že dojde k navýšení. Na konci loňského roku měl trh pro letošní rok plně diskontována téměř tři zvýšení. Nyní má trh zafixováno navýšení zhruba o 107 bazických bodů.
Předběžný průzkum spotřebitelů od Michiganské univerzity nám ukazuje, že ekonomická důvěra poklesla. To se může odrazit v dnešním průzkumu Empire State ve zpracovatelském průmyslu. Na druhou stranu se očekává, že průzkum ve Filadelfii, který má být zveřejněn ve čtvrtek (průzkum agentury Bloomberg), se má zlepšit. Z toho však vyplývá, že po pochmurných maloobchodních tržbách a nečekaném poklesu průmyslové výroby, které byly zveřejněny minulý týden, se odhady HDP za 4. čtvrtletí snižují. Atlantský Fed projektoval, že ekonomika vykáže ve 4. čtvrtletí 7,3 % anualizovaný růst, nyní je na úrovni 5,0 %. Spojené státy dnes rovněž zveřejňují listopadové údaje o TIC data. Za říjen čistý příliv vzrostl o 143 mld. dolarů. Měsíční průměr v letošním roce do října činí téměř 88 mld. dolarů. V roce 2020 činil průměrný měsíční příliv portfoliového kapitálu o něco méně než 50 mld. dolarů a v roce 2019 téměř 5,5 mld. dolarů.
Zdá se, že americký dolar vůči kanadskému dolaru vstoupil do konsolidační fáze poté, co se propadl o téměř 4 % z maxima z 20. prosince (~1,2965 CAD) na minimum z 13. ledna (~1,2455 CAD). V této oblasti (1,2600 CAD) se formuje linie krku formace hlavy a ramena, kterou sledujeme. Zelená bankovka na začátku Asie otestovala hladinu CAD1,2485 a odrazila se k úrovni CAD1,2535, kde dnes zatím vyznačuje rozpětí. V důsledku risk-off nálady se dolar vůči mexickému pesu vyšplhal na třídenní maximum (téměř 20,41 MXN). Je to poprvé od 10. ledna, kdy zelená bankovka vystoupila nad maximum předchozí seance. Předtím se však okrajově prodávala přes včerejší minima. To vytváří předpoklady pro možnou klíčovou otočku směrem vzhůru pro dolar. K jeho potvrzení je potřeba, aby dnes uzavřel nad včerejším maximem.
Disclaimer: Informace uvedené v tomto příspěvku nejsou investičním doporučením. V žádném případě se nesnaží případného čtenáře přimět k investování do popisovaných instrumentů, ani mu poskytnout jakoukoliv jinou formu investičního doporučení. Společnost Kiwi partners s.r.o., tímto příspěvkem sděluje pouze svůj názor a nenese odpovědnost za případné ztráty vzniklé investováním do různých aktiv a produktů uvedených výše, či za jiné výsledky investičních rozhodnutí na základě tohoto příspěvku. Finanční data a informace byly získány především z tiskových zpráv a zveřejněných informací daných společností či institucí, dále ze zahraničních i domácích médií a informačních institucí a dále svého osobního názoru.