Komentář specialisty fotka

Klesne zlato pod 1500 USD?

V tomto příspěvku se zaměřím na možný vývoj ceny zlata v horizontu několika týdnů. Od začátku roku od různých analytiků, ekonomů slýchám, že pokles ceny zlata je příležitostí k nákupu, jelikož zlato je označováno jako „bezpečný přístav“ a investiční nástroj na „zajištění proti inflaci“. Je opravdu nyní vhodné koupit zlato jako nástroj proti inflaci?

.

Vývoj zlata v druhém a třetím kvartálu

Cena zlata klesla ve druhém čtvrtletí 2022 o 6,7 % na 1 807 USD a skončila tak na nejnižším bodě za poslední tři měsíce. Cena zlata na začátku září pokračovala v poklesu a dostala se na nejnižší úroveň za zhruba 1 měsíc. Důvodem jsou očekávání týkající se výrazného zvýšení úrokových sazeb. V pondělí (5. září) se prosincový kontrakt na zlato na newyorské komoditní burze Comex prodával v pondělí ve 12:35 SELČ za 1713 USD za unci. Hlavním důvodem tlaku na zlato je směřování měnové politiky. Šéf americké centrální banky (FED) Jerome Powell v pátek (26.8.) na konferenci centrálních bankéřů v Jackson Hole poslal trhům jasnou zprávu. Zopakoval totiž, že pro Fed je prvořadý boj proti inflaci a že použije všechny nástroje, aby ji dostal pod kontrolu. To znamená, že Fed bude zřejmě pokračovat v agresivním zvyšování úrokových sazeb.

Finanční trhy před Powellovým vystoupením počítaly s tím, že Fed by mohl už příští rok začít uvolňovat měnovou politiku, aby pomohl ekonomice. Během víkendu signalizovalo razantní zvýšení úrokových sazeb v září i několik představitelů Evropské centrální banky (ECB). Nárůst úrokových sazeb mívá tradičně negativní vliv na cenu zlata. Zlato totiž patří mezi bezúročná aktiva. Naopak se zvyšuje atraktivita cenných papírů s pevným úročením, jako jsou vládní dluhopisy. Dalším negativním faktorem pro zlato je posilování dolaru.

.

Důležitá hranice 1680 USD je opět blízko

Při pohledu na týdenní graf níže můžeme vidět, že po maximech z letošního jara, kdy zlato vystoupalo k ceně nad 2000 USD, začalo zlato klesat a dostalo se na nižší maxima. Cena zlata se po doteku dlouhodobé trendové linie obrátila. V červnu se dostalo k důležité cenové úrovni 1680-1690, od které se v červenci odrazilo směrem vzhůru. Tento růst však byl vymazán dalším poklesem v srpnu. Celá tato dynamika naznačuje, že se nejedná o obrat k růstu směrem k ceně 1800, ale jen o korekci dlouhodobějšího poklesu.

Při pohledu na graf níže můžeme vidět, že nad 1720-1730 je silná konfluence. Neboli rezistence, která je dána horizontálním hranicí z minulosti a klesající trendovou linií. Na této silné rezistenci by obchodníci měli hledat prodejní příležitosti s tím, že zlato pravděpodobně klesne pod cenu 1680. Poklesem pod tuto cenu se potvrdí velký dvojitý vrchol, jehož dokončení trvalo dva roky. Jak bylo uvedeno výše, lze očekávat pokračování klesajícího trendu, pokud jde o střednědobý vývoj ceny. Když navíc vezmeme v úvahu cíl kam by zlato mohlo až dojít v případě potvrzení formace dvojitého vrcholu, pak můžeme brzy vidět zlato obchodovat pod 1500 USD. Krátkodobě může nastat růst s případným otestováním ceny 1730 USD. Tento růst však bude krátkodobý a měl by být využit jako prodejní příležitost. Negace obchodu by nastala v případě denního uzavření nad 1750 USD.

Obr 1: Vývoj ceny zlata během srpna a září

.

Obr 2: Vývoj ceny zlata v letech 2020 – 2022

Disclaimer: Informace uvedené v tomto příspěvku nejsou investičním doporučením. V žádném případě se nesnaží případného čtenáře přimět k investování do popisovaných instrumentů, ani mu poskytnout jakoukoliv jinou formu investičního doporučení. Společnost Kiwi partners s.r.o., tímto příspěvkem sděluje pouze svůj názor a nenese odpovědnost za případné ztráty vzniklé investováním do různých aktiv a produktů uvedených výše, či za jiné výsledky investičních rozhodnutí na základě tohoto příspěvku. Finanční data a informace byly získány především z tiskových zpráv a zveřejněných informací daných společností či institucí, dále ze zahraničních i domácích médií a informačních institucí a dále svého osobního názoru.

Michael Molek

Má více než 17 let zkušeností v investičních společnostech. Během své profesní kariéry spravoval majetek v řádu stovek milionů korun a získal bohaté zkušenosti v oblasti ekonomie a financí. Zažil hypotéční krizi, krach Řecka, obchodní války mezi USA a Čínou nebo krizi COVID-19. Vystudoval fakultu podnikové ekonomie. Je držitelem všech makléřských licencí, včetně derivátů.