Investiční příležitost podložená daty.
Tento článek navazuje na komentář Ing. Michaela Molka z 24.2.2021. Doplňuje další informace ze studií uveřejněných International Energy Agency.
V roce 2019 bylo vyprodukováno 720 TWh za pomocí solární energie. To znamená více než zdvojnásobení v krátkém období tří let. Jelikož jsme stále na začátku trendu, je realistické očekávat během dalších tří let opět zdvojnásobení a za další tři roky je velká pravděpodobnost dalšího dvojnásobného skoku. Málokteré odvětví roste tak dynamicky.
Prozatím solární energie tvoří pouhá 3 % celosvětové produkce elektřiny, je tedy vidět, že celý proces přechodu k obnovitelným zdrojům energie teprve startuje a solární energie má velký prostor k růstu a získání většího tržního podílu. Konec konců solární energie má potenciál být jediným zdrojem energie, který bude lidstvo využívat v příštích stoletích.
V roce 2019 vyprodukovaly větrné elektrárny 1390 TWh energie. To znamená více než zdvojnásobení za 5 let. Tempo růstu je tedy sice pomalejší než u solární energie, ale stále jde o nadprůměrný růst v porovnání s většinou ostatních odvětví.Prozatím větrná energie tvoří jen necelých 6 % celosvětové produkce elektřiny. Má tedy velký prostor k dalšímu ukousnutí znatelně většího tržního podílu.
Celosvětově se nové investice do obnovitelných zdrojů energie pohybují kolem 300 miliard dolarů ročně. Jsou tak v roce 2020 prakticky na stejné úrovni na jaké byly investice do těžby ropy.
Boj se znečištěním sílí v posledních letech zejména v Asii. Čínu začíná v obrovských investicích následovat nově také Indie (třetí největší konzument energie) a další země jihovýchodní Asie. Tedy regiony s dynamickými růsty svých ekonomik a početným obyvatelstvem. Tyto regiony tak budou schopné dál generovat velké množství peněz na další investice do obnovitelných zdrojů v příštích letech. Nejenom USA pod novým prezidentem Bidenem, tak bude táhnout sektor obnovitelné energie nahoru.
Investiční příležitost na ochranu životního prostředí – analytický dodatek