Komentář specialisty fotka

Aktuální vývoj ceny ropy

Ceny ropy za celý týden vykázaly výrazný pokles. Jak v případě Brentu, tak v případě WTI klesly ceny přibližně o desetinu, když náladu na trzích ovlivnily obavy z recese a s ní spojeného poklesu poptávky. Konkrétně cena severomořské ropné směsi Brent s dodávkou v říjnu za celý týden poklesla o 11 % a páteční obchodování uzavřela na úrovni 94,92 USD za barel. Cena americké lehké ropy WTI se zářijovým kontraktem za celý týden klesla o 8 % a páteční obchodování uzavřela na úrovni 89,01 USD za barel. Oba referenční druhy ropy tak padly na nejnižší úroveň od února, tedy období útoku Ruska na Ukrajinu, který vedl k prudkému zvýšení cen komodity.

.

Negativní zprávy pro cenu ropy

Týdenní vývoj cen ovlivnily zejména nepříznivé informace pro ropu z první části týdne. Nejprve přišly negativní zprávy o aktivitě v průmyslu ve velkých ekonomikách, jakož i rostoucí obavy z recese. To by znamenalo snížení poptávky po surovině. Ve středu (3. srpna) posunuly ceny ropy dolů informace z USA o nečekaně vysokém růstu zásob ropy a benzínu. Americké ministerstvo energetiky totiž uvedlo, že ropné zásoby se v USA v minulém týdnu zvýšily o 4,5 milionu barelů. Analytici přitom počítali s jejich poklesem o 600 000 barelů. Podobně se vyvíjela situace v oblasti zásob benzinu, pod což se podepsala slabší poptávka. Zatímco analytici počítali s poklesem zásob o 1,6 milionu barelů, zásoby benzínu o 200 000 barelů vzrostly. Důvodem byl pokles exportu ropy a snížení produkce rafinérií.

.

OPEC+

Ve středu se navíc na zasedání aliance producentů OPEC+ dohodlo, že v září zvýší těžbu o 100 000 barelů denně, což je v porovnání s předchozími zvýšeními produkce ze strany OPEC+ mizivé. USA požadovaly razantnější zvýšení. Analytici toto rozhodnutí označili za téměř „urážku“ amerického prezidenta Joea Bidena. Ten s cílem dosáhnout výraznějšího zvýšení těžby uskutečnil v červenci návštěvu Saúdské Arábie. Produkční kapacity OPEC+ jsou však omezené, přičemž volné těžební kapacity má jen Saúdská Arábie. Aliance navíc před zasedáním zhoršila vyhlídky poptávky pro letošní rok. V krátkodobém horizontu však situace na trhu zůstane napjatá. Toto rozhodnutí učinilo uskupení také po nejnovějším rozhodnutí USA prodat systémy protiraketové obrany Saúdské Arábii a Spojeným arabským emirátům (SAE) za více než 5 miliard USD.

.

Spojené státy již déle tlačí na Saúdskou Arábii a SAE, klíčové země OPEC+, aby ropní producenti výrazněji zvýšili těžbu a pomohli tak snížit tlak na ceny pohonných hmot. Ceny ropy vyskočily prudce vzhůru zejména po invazi Ruska na Ukrajinu koncem února, na kterou západní státy reagovaly rozsáhlými sankcemi vůči Rusku. To se odrazilo na vývoji spotřebitelských cen a pouze v USA dosahuje inflace 40letá maxima, což snižuje podporu amerického prezidenta.

.

Ceny ropy nepodpořily ani čtvrteční informace o výrazném zvýšení hlavní úrokové sazby v Británii. Měnový výbor Bank of England (BoE) zvýšil klíčovou úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 1,75 %, což je nejprudší zvýšení od roku 1995. Krok BoE, za kterým je úsilí o zmírnění vysoké inflace, však může zpomalit ekonomickou aktivitu a oslabit poptávku po ropě.

.

Zmírnění propadu ceny ropy

Na konci týdne podpořily ceny ropy zejména informace ze Spojených států o vývoji na trhu práce za minulý měsíc. Jak uvedlo ministerstvo práce, v červenci se v USA mimo zemědělství vytvořilo 528 000 nových pracovních míst, což je nejvyšší počet od února. Údaje tak vysoce překonaly tvorbu pracovních míst v červnu, jakož i očekávání ekonomů. Kromě toho, míra nezaměstnanosti v USA klesla na předpandemické minimum 3,5 %. I v tomto případě byly údaje lepší, než se čekalo. Ekonomové počítali se setrváním nezaměstnanosti na červnové úrovni 3,6 %.

.

Ceny částečně podpořily také páteční informace společnosti Baker Hughes (NYSE: BHI) o poklesu počtu aktivních ropných vrtů v USA za tento týden. Jejich počet, který naznačuje produkci ropy v následujícím období, klesl v týdnu do 5. srpna o sedm na 598. To znamená první pokles za posledních 10 týdnů.

.

Proti ropným společnostem zároveň minulý týden hlasitě vystoupil generální tajemník OSN, António Guterres. Vyzval vlády po celém světě, aby zdanily nadměrné zisky ropných a plynárenských firem, které označil za chamtivé, nemorální a jednající na úkor nejchudších lidí. Celkové zisky dvou největších amerických ropných koncernů Exxon Mobil a Chevron, britského koncernu Shell a francouzské společnosti TotalEnergies dosáhly v uplynulém kvartálu téměř 51 miliard USD. To je téměř dvojnásobek ve srovnání se stejným obdobím před rokem. Británie již schválila extra daň ve výši 25 % na nadměrné zisky těžařů ropy a plynu v Severním moři. O podobné dani diskutovali i zákonodárci v USA, i když je jen malá pravděpodobnost, že by prošla Kongresem.

.

Pravděpodobný vývoj ceny ropy WTI pro následující období

Cena ropy v prvním pololetí tohoto roku výrazně posilovala a svého vrcholu dosáhla v březnu, když se vyšplhala na cenu přes 126 USD za barel. V průběhu června se však situace na komoditním trhu otočila. Cena začla klesat a v následujících dvou měsících se vrátila pod hranici 100 USD za barel. Od začátku června tak ropa ukazuje svou medvědí formu a očekáváme, že pokles bude pokračovat i nadále. V následujících dnech pravděpodobně dojde ke korekci poklesu z minulého týdne k ceně 93-94 USD, kterou tvoří výrázná rezistence (modrá zóna) či otestování trendline táhnoucí se od prosince 2011 (cena 91-92 USD). Od této hranice očekáváme odraz zpět směrem dolů až k úrovni 75 USD (viz graf – bílá šipka). (modrá zóna představuje hranici podpory/odporu a červené čáry představují trendové čáry).

.

Vývoj ceny ropy WTI od března 2022 do součastnosti

Disclaimer: Informace uvedené v tomto příspěvku nejsou investičním doporučením. V žádném případě se nesnaží případného čtenáře přimět k investování do popisovaných instrumentů, ani mu poskytnout jakoukoliv jinou formu investičního doporučení. Společnost Kiwi partners s.r.o., tímto příspěvkem sděluje pouze svůj názor a nenese odpovědnost za případné ztráty vzniklé investováním do různých aktiv a produktů uvedených výše, či za jiné výsledky investičních rozhodnutí na základě tohoto příspěvku. Finanční data a informace byly získány především z tiskových zpráv a zveřejněných informací daných společností či institucí, dále ze zahraničních i domácích médií a informačních institucí a dále svého osobního názoru.

Jaroslav Remeš

Má 8 let zkušenosti s investováním do různých druhů investičních nástrojů počínaje akciemi, dluhopisy, nemovitostmi až po finanční deriváty a kryptoměny. Před Kiwi partners působil v různých finančních firmách a u obchodníka s cennými papíry na pozici burzovní makléř.