Hlavní události
USA
- Růst HDP se odhaduje na 5,7 % (jedná se o snížení odhadů).
- růst HDP za 1Q se revidoval na 6,5 % a za 2Q se revidoval na 6,3 %.
- HDP je už nad předpandemickými hodnotami.
- Nezaměstnanost je 5,2 %, tedy nad předpandemickými hodnotami.
- FED oznámil, že sazby nakonec bude zvyšovat pravděpodobně už na konci roku 2022 a ne až v roce 2023.
- Infrastrukturní balíček 1000 mld. USD prošel finálně americkým senátem a musí projít ještě Sněmovnou reprezentantů. Tam se může na mnoho měsíců zaseknout. Velká část kongresmanů totiž chce tento zákon projednat až poté, co Senátem projde druhý balíček na 3 500 miliard USD.
Eurozóna
- Roste pomaleji než USA (odhaduje se o 1,5 % menší růst HDP), ale zase má menší inflaci (jen 2,2 %).
- V září se začalo přemýšlet nad tím, jak podporovat ekonomiku poté, co v březnu ECB skončí kupování dluhopisů v rámci PEPP.
Asie
- Asijské burzy zažívají špatný kvartál.
- Čínská vláda si došlápla na firmy, které mají podle ní už moc velkou moc nad strategickými oblastmi (finance-například Alipay nebo Bitcoin; internet-například počítačové hry, vyhledávače; vzdělávání-například mobilní zvdělávací aplikace)
- Potíže čínského developera Evergrande vyvolávají u investorů strach (respektive spíše umožňují médiím tento strach vyvolávat).
OECD v září zveřejnila odhad růstu reálného HDP
Co je potřeba sledovat v nejbližších kvartálech
- Plány FEDu ohledně změny úrokových sazeb a objemu nákupů dluhopisů.
- Plány ECB ohledně změny úrokových sazeb a PEPP.
- Zásahy KS Číny do technologického sektoru.
- Kauza Evergrande.
- Delta varianta covidu.
Úrokové sazby ve světě
Úrokové sazby hlavních světových ekonomik zůstávají u nuly. Výjimkou je Čína, kde je sazba 3,85 %, což je ovšem stále z historického hlediska nejnižší úroveň. Odhadujeme, že úrokové sazby v hlavních ekonomikách nebudou v nejbližší době růst. Pro zajímavost, Nový Zéland už sazby skoro zvýšil, ale objevily se opět případy covidu, takže se prozatím rozhodli sazby nezvyšovat.
Česká ekonomika
Úrokové sazby
- Diskontní sazba zůstává stále na 0,05 %. Předpandemická úroveň byla 1,25 %.
- U dvoutýdenní repo sazby došlo v srpnu k druhému letošnímu zvýšení na 0,75 %. Předpandemická úroveň byla 2,25 %.
Měnový kurz
- USD/CZK: zotavování americké ekonomiky láká investory z celého světa, tedy americký dolar zažívá dobrý rok. Díky zlepšujícímu se stavu i evropské a české ekonomiky si koruna letos drží s dolarem boční trend a mělo by tomu tak být i nadále.
- EUR/CZK: ČNB odhaduje kurz vůči euru v letošním roce na 25,6 koruny za euro. V dalších kvartálech očekává ČNB pozvolné posilování. ČNB bude zvyšovat sazby s velkou pravděpodobností dříve a razantněji než ECB. Jestliže se vše bude vyvíjet dobře a investoři začnou věřit v posílení koruny a dobré výnosy na dluhopisech, pak vzroste zájem o korunu a k posílení bezesporu dojde. Pokud se celosvětově zvedne averze vůči riziku (když něco investory vystraší), pak své peníze investoři vytáhnou z rizikovějších zemí, mezi které se řadí i Česko, a posilování české koruny se zpomalí nebo zastaví.
Disclaimer: Informace uvedené v tomto příspěvku nejsou investičním doporučením. V žádném případě se nesnaží případného čtenáře přimět k investování do popisovaných instrumentů, ani mu poskytnout jakoukoliv jinou formu investičního doporučení. Společnost Kiwi partners s.r.o., tímto příspěvkem sděluje pouze svůj názor a nenese odpovědnost za případné ztráty vzniklé investováním do různých aktiv a produktů uvedených výše, či za jiné výsledky investičních rozhodnutí na základě tohoto příspěvku. Finanční data a informace byly získány především z tiskových zpráv a zveřejněných informací daných společností či institucí, dále ze zahraničních i domácích médií a informačních institucí a dále svého osobního názoru.