Výzva investorům: zaměřte se na celkový obraz Číny a čínské akcie
Akcie čínských technologických a vzdělávacích společností se v minulých týdnech propadly poté, co čínské regulační orgány zpřísnily kontrolu těchto odvětví. Čínské akcie byly pod tlakem v důsledku nedávných zásahů proti společnosti DiDi Global Inc. zabývající se přepravou osob, a technologického giganta Alibaba Group Holding Limited. Regulační orgány zakázaly společnosti DiDi přidávat nové uživatele a v rámci opatření na ochranu dat ji také odstranily z obchodů s aplikacemi.
Tento zásah vyvolal obavy investorů a čínské akcie (zejména IT společnosti) zaznamenaly v letošním roce pokles tržní hodnoty. Celkově o více než 800 miliard USD. Miliardář Ray Dalio (zakladatel největšího hedgového fondu Bridgewater Associates) však na síti LinkedIn zveřejnil svůj pohled na věc a vyzval investory, aby si tyto kroky nevykládali nesprávně jako antikapitalistické. Ve skutečnosti doporučil získat expozici vůči Číně bez ohledu na regulační nejistotu.
Názor podpořený osobními zkušenostmi
„Od doby, kdy jsem před 36 lety začal jezdit do Číny, jsem zjistil, že většina západních pozorovatelů, kteří nemají přímý kontakt s tvůrci politiky a nesledují podrobně zákonitosti změn, má tendenci nevěřit, že využívání kapitálových trhů Čínskou komunistickou stranou k podpoře rozvoje je skutečné. Vykládají si kroky, jako jsou tyto dva nedávné, tak, že představitelé komunistické strany ukazují své skutečné antikapitalistické rysy. A to i přesto, že trend v posledních 40 letech jednoznačně tak silně směřoval k rozvoji tržní ekonomiky s kapitálovými trhy, kde podnikatelé a kapitalisté bohatnou. V důsledku toho jim uniklo, co se v Číně děje, a pravděpodobně jim to bude unikat i nadále.“
Obhajoval také nedávné kroky Číny. Tvrdil, že čínští politici nedovolí, aby jim několik ultrabohatých kapitalistů bránilo v dosažení toho, co považují za nejlepší pro Čínu. Guru napsal:
„V tomto případě tvůrci politiky naznačili společnosti DiDi, že by možná nebylo nejlepší pokračovat v jejich současném modelu podnikání. A pochopitelně by se také měli vypořádat s otázkou ochrany osobních údajů. V případě vzdělávacích doučovacích společností chtějí jejich širokou dostupností snížit nerovnost ve vzdělávání. Snížit chtějí i finanční zátěž těch, kteří zoufale touží těchto službách pro své děti, ale nemohou si je dovolit.“
Vzdělávací společnosti
Kromě technologického sektoru ohrožují nové regulace také odvětví soukromého doučování, jehož hodnota činí 120 miliard dolarů. Čína k tomuto opatření přistoupila pravděpodobně proto, aby snížila finanční zátěž rodin, pokud jde o vzdělávání jejich dětí. To považují za jednu z hlavních příčin nízké porodnosti v zemi v posledních několika letech. Podle oficiálních dokumentů zveřejněných čínskou vládou budou muset být všechny instituce poskytující doučování podle školních osnov registrovány jako neziskové organizace a nebudou vydávány žádné nové licence. Nová politika také zakazuje společnostem kotovaným na burze investovat do institucí poskytujících doučování podle školních osnov. Dále tyto společnosti nebudou smět získávat peníze na kapitálových trzích. Ani zahraniční investoři by nesměli investovat do společností poskytujících doučování podle osnov. A to jak prostřednictvím fúzí a akvizic, franšíz nebo dohod s proměnným podílem. Toto rozhodnutí vymazalo miliardy dolarů z tržní hodnoty čínských vzdělávacích společností kótovaných na amerických akciových trzích.
Ředitelka investičního oddělení asijských akcií společnosti Fidelity International Victoria Mio v komentáři k novým pravidlům pro soukromé doučovací společnosti napsala:
„Tato opatření byla překvapivá, ale problémy, které se snaží řešit, jsou v Číně dobře známým národním zájmem. Potřebují snížit finanční zátěž spojenou s rodičovstvím, aby se zvýšila klesající porodnost v zemi. Vzdělání se v Číně stalo všeobecně známým jako jedna ze „tří velkých hor“ (vedle bydlení a zdravotní péče). Spirálovitě rostoucí náklady v posledních letech představují pro nové rodiče zátěž.“
Soustřeďte se na dlouhohdobý potenciál
V komentáři k těmto změnám Dalio napsal, že čínští politici věří, že tyto změny jsou pro zemi lepší, i když se akcionářům krátkodobě nelíbí. Guru vyzývá investory, aby se nenechali strhnout tímto dramatem, a poznamenává, že v tomto rychle se rozvíjejícím prostředí kapitálových trhů čínské regulační orgány stále ještě vymýšlejí vhodné regulace, které by akcionářům veřejně obchodovaných společností přinesly dlouhodobou hodnotu. Kromě toho napsal, že pravidla se rychle mění a nejsou vždy jasná, což vede k mylným představám, které mohou být vnímány jako antikapitalistické kroky. Dalio k tomu napsal:
„Předpokládejte, že se takové věci budou dít i v budoucnu, a podle toho investujte. Ale nevykládejte si tyto výkyvy špatně jako změny trendů a neočekávejte, že tento čínský státem řízený kapitalismus bude přesně stejný jako západní kapitalismus.“
Dalio nicméně připustil, že je zklamáním, že čínští politici nevyjadřují důvody svých kroků transparentněji.
Čínské akcie – závěr
Investování v Číně se ukazuje jako náročné, ale Ray Dalio, který vlastní podíl v mnoha čínských technologických společnostech, se domnívá, že investoři by se měli zaměřit na dlouhodobý obraz. Čína je jednou z nejrychleji rostoucích ekonomik na světě a Mezinárodní měnový fond předpokládá, že se do roku 2050 stane největší ekonomikou světa. Dlouhodobě orientovaní investoři by si proto neměli nechat ujít lukrativní investiční příležitosti, které jsou v Číně k dispozici, ale bude zapotřebí důkladné prověrky, aby se odfiltrovaly ty nejlepší investice od ostatních. Krátkodobě zaměření investoři by se však měli čínským společnostem vyhnout kvůli značné nejistotě, která tyto společnosti nyní obklopuje.
Dodatek
Čína se dostala z 87% míry chudoby na méně než 1% míru chudoby. V USA je míra chudoby přes 13 %. V USA jsou změny prosazovány spíše zdola nahoru, Čína má systém shora dolů (silná komunistická strana diktuje obyvatelstvu). Souhlasím proto s Rayem Daliem v jeho pohledu na dlouhodobý vývoj v Číně. Čínské akcie do portfolia dlouhodobého investora patří.
Pokud Vás zajímají informace k čínským investicím, budeme rádi, když nás kontaktujete.