Komentář specialisty fotka

Herní průmysl jako investice

Současný stav videoherního průmyslu

Herní průmysl se skládá z vývoje, marketingu a prodeje videoher a potřebných komponentů. Videohernímu průmyslu se během pandemie covidu-19 dařilo, jelikož lidé trávili mnohem více času doma a spousta jiných druhů zábavy byla omezována. Dalším povzbuzením bylo uvedení dlouho očekávaných nových herních konzolí Xbox a Playstation.

Herní průmysl tvoří jak společnosti zaměřené čistě na videohry a potřebné příslušenství (například Activision Blizzard, Electronic Arts nebo Nintendo), tak i společnosti mající videohry jako část svého širšího zaměření (například Microsoft, Sony nebo Apple).

Podle propočtů společnosti Newzoo zaznamenal v roce 2020 videoherní průmysl tržby necelých 180 miliard dolarů. Tedy nárůst o skoro čtvrtinu oproti předešlému roku a o více než dvojnásobek oproti roku 2014. Mobilní hry tvořily skoro polovinu těchto tržeb. Rok 2021 pravděpodobně nebude tak úspěšný, jelikož ekonomiky se otevírají, ale k znatelnému poklesu by dojít nemělo. Lidé během pandemie okusili požitky spojené s hraním videoher a vytvořili anebo posílili svůj návyk.

Herní průmysl v budoucnosti

Z dlouhodobého a obecného pohledu je herní průmysl obrovským a rychle rostoucím investičním segmentem se stále nadprůměrným potenciálem. Fenomén e-sportů je prozatím stále na počátku svého cyklu a s tím, jak bude popularita dál růst, bude i videoherní průmysl zvyšovat své zisky. Odhaduje se, že počet diváků e-sportů bude v roce 2023 přes 600 milionů.

Dalším rychle rostoucím segmentem jsou mobilní hry. Je tomu tak proto, že chytrý telefon je často prvním zařízením umožňujícím hraní her masám lidí v rozvíjejících se zemích. Chytrých telefonů a tabletů je už více než lidí na planetě.

Nejnovější trendy v herním průmyslu jsou virtuální i rozšířená realita a také cloudové hraní. To umožňuje i majiteli slabých počítačů s dostatečně rychlým internetem hrát nejnovější a na hardware nejnáročnější hry. Rychlý internet by neměl být v době nastupující 5G sítě problém.

Disclaimer: Informace uvedené v tomto příspěvku nejsou investičním doporučením. V žádném případě se nesnaží případného čtenáře přimět k investování do popisovaných instrumentů, ani mu poskytnout jakoukoliv jinou formu investičního doporučení. Společnost Kiwi partners s.r.o., tímto příspěvkem sděluje pouze svůj názor a nenese odpovědnost za případné ztráty vzniklé investováním do různých aktiv a produktů uvedených výše, či za jiné výsledky investičních rozhodnutí na základě tohoto příspěvku. Finanční data a informace byly získány především z tiskových zpráv a zveřejněných informací daných společností či institucí, dále ze zahraničních i domácích médií a informačních institucí a dále svého osobního názoru.

Michael Molek

Má více než 17 let zkušeností v investičních společnostech. Během své profesní kariéry spravoval majetek v řádu stovek milionů korun a získal bohaté zkušenosti v oblasti ekonomie a financí. Zažil hypotéční krizi, krach Řecka, obchodní války mezi USA a Čínou nebo krizi COVID-19. Vystudoval fakultu podnikové ekonomie. Je držitelem všech makléřských licencí, včetně derivátů.