Trhy opět vzrostou, i přestože, období téměř 12-ti letého růstu na akciových trzích koncem února tohoto roku skončilo. Globální index MSCI World propadl o 30 % a během pár týdnů vymazal zisk posledních tří let. A tak jako u každé z posledních krizí na trzích, i v této nově vzniklé, dominuje poptávka po hotovosti. Kvůli ní krátkodobí investoři likvidují své pozice zejména na akcích, ale i zlatě či kvalitních dluhopisech. To nás však nepřekvapuje. Obdobný scénář jsme viděli i v roce 2008.
Vyhlášená světová pandemie přinesla na trhy šok. A investory tak ještě více znervóznila a přidala se k jinému již probíhajícímu šoku. Ten se odehrává v energetickém sektoru, kdy došlo rozpoutaní ropné „války“ odloučených kartelových spojenců (Saudská Arábie vs. Rusko). Podíváme-li se na 50% ztráty energetického sektoru v tomto roce, které tak dvojnásobně převyšující ostatní sektory, by i v běžných podmínkách znamenal globální problém.
I přes sílu jakou se tyto události na finančním trhu projevují, nepodléhejte panice. V konečném důsledku nejde o nic jiného než o požadovaný ozdravný proces, který byl dlouhodobě očekávaný, nicméně nikdo nedokázal přesně predikovat, kdy k němu dojde. Není teď důležité jakou silou proběhne, ale s jakou rozvahou ho zvládneme.
Jak se tedy má chovat investor v tomto čase? Pokud se podíváme do historie, pak období významných poklesů na finančních trzích bylo vždy signálem silného růstu budoucí hodnoty portfolií. Zdarma to však nikdy nebylo. Proto si myslíme, že investiční disciplína a odolnost je v tomto období klíčovou investiční strategií. Propad totiž nemusí být hrozbou.
Domníváme se, že negativní dopady pandemie COVID-19 jsou do vývoje globální ekonomiky a také do valuace akciových indexů již započteny. Nejvýznamnější centrální banky navíc oznámily opravdu masivní monetární stimuly. Konkrétně američtí senátoři schválili historicky největší stimulační balíček ke zmírnění následků pandemie koronaviru na podporu svého hospodářství v hodnotě 2,2 bilionů USD (55,2 bilionů korun). S podobnými opatřeními přicházejí i ostatní ministři financí a centrální bankéři skupiny nejvyspělejších zemí světa G7, kteří zároveň vyzvali všechny země, aby podpořily likviditu a přijali fiskální stimuly. Níže přikládám graf, jak se trhy vyvíjely po výrazných poklesech a proč by tak současná situace měla být obdobím pro vstup do nových pozic či přikupování aktiv ke stávajícím pozicím s očekáváním toho, že trhy opět vzrostou.
Obr 1: lidstvo v minulosti čelilo nesčetným zdravotním děsům – ať už to byl mor, obrna, španělská chřipku v r. 1918, neštovice, spalničky a mnoho dalších nemocí. Od roku 1990 došlo k propuknutí všelijakých epidemií každých rok a půl. Výše uvedený graf zobrazuje různé epidemie za posledních 30 let a zároveň vývoj akciového indexu S&P 500 (zdroj: mapsignals.com)
Co se děje na finančním trhu?
Proč tedy vlastně padá akciový trh? Protože investoři započítávají do cen akcií pravděpodobnost recese. A proč je výprodej tak masivní? Protože akciový trh na události nebyl připraven – přišly náhle a šokově. Akciový trh jednoduše takovou událost do cen nestihl započítat. Jedním z důvodů bylo i dlouhé období nízkých sazeb centrálních bank, které způsobilo přeliv volné hotovosti s nulovým zhodnocením do kapitálu. Především do akcií. Šok pro investory se tak projevil v masivním velice rychlém výprodeji na akciovém trhu napříč celým světem a jeho „zlevnění“ ve srovnáním s předchozím obdobím. Podíváme-li se na širší index amerických akcií S&P 500, jeho valuace na konci roku 2019 predikovala svůj výnos pro následujících 10 let jen mírně nad 2 %, zatímco po propadech posledních týdnů se již očekává výnosnost okolo 7 % p.a.
Obr 2: Následující graf zobrazuje porovnávání tržních zotavení globálních akciových trhů ze všech hlavních epidemií za posledních 50 let – (zdroj: Charles Schwab)
Jak investovat v této době?
V první řadě by se mělo investovat, s myšlenkou nákupu na levnějších cenách a potenciálem dlouhodobého držení pozic. V těchto dnech nepřemýšlejme nad tím jak své investice ochránit, ani jak z poklesu nadmíru vytěžit. Prostě se držme své strategie, v níž současná situace není ničím jiným než dlouho očekávanou příležitostí. Příležitostí, v níž nám stačí dokupovat tytéž aktiva, tak jako jsme to dělali dříve. Nevyprodávat pozice, nepřeskupovat bezmyšlenkovitě portfolia apod., jelikož ukvapená investiční rozhodnutí vedou až příliš často k zásadním a nevratným škodám na investičních portfoliích.
Vážení investoři nepodléhejte tak skepsi pod tlakem negativních a pesimistických zpráv, trhy opět vzrostou. My v Kiwi partners situaci pozorujeme, a připraveni čekáme jak se situace vyvine. Dopřejte si tento odstup i Vy.