Komentář specialisty fotka

Jaká je výkonnost sektorů za dobu prezidentování Trumpa?

O výkonnosti sektorů za dobu prezidentování Trumpa vám zdělí náš strategický manažer Michael Molek.

Nyní jsme přibližně dva týdny před volbami amerického prezidenta. Pojďme se podívat, jak se v tomto roce prozatím dařilo hlavním sektorovým ETF a jakou mají výkonnost od okamžiku, kdy byl Donald Trump zvolen do prezidentského úřadu.

Nejoblíbenější index S&P 500 ETF (SPY) je aktuálně od začátku roku přibližně o 10 % vyšší. Tabulka níže ukazuje sektorové ETF indexu S&P 500 a jejich výkonnost. Z tabulky je vidět, že osm z jedenácti hlavních sektorových ETF je pro tento rok v zelené barvě, přičemž nejlépe se daří technologiím (XLK) se ziskem +35,2 %. To je docela neuvěřitelný růst v letošním pandemickém roce a ukazuje tak, jak silný je technický sektor bez ohledu na to, jak dobře si vede celková ekonomika. Spotřebitelský sektor (XLY) se umisťuje na druhém místě s meziročním ziskem 25,06 %, ale tento zisk z velké části podporuje Amazon.com (AMZN), který má největší kapitálovou váhu v daném sektoru. Jediným dalším sektorem, který se meziročně zvýšil o více než 10 %, jsou komunikační služby (XLC) na +16,4 %.

Materiály (XLB), zdravotnictví (XLV), spotřební zboží (XLP), veřejné služby (XLU) a průmysl (XLI) jsou v roce 2020 zbývajícími sektory, které zaznamenávají kladné zhodnocení se zisky mezi 0 a 10 %.

Mírně ve ztrátě se pohybuje sektor nemovitostí (XLRE) s poklesem od začátku roku o 3,57 %. Nyní se dostáváme ke dvěma velkým poraženým v tomto roce – energie (XLE) a finance (XLF). Finanční sektor (XLF) se v letošním roce snížil o 17 %, zatímco energetický (XLE) poklesl dokonce o 46,6 %. Rozdíl o více než 80 % mezi letošním nejlepším a nejhorším sektorem je něco, co se děje málokdy, stejně tak jako rok 2020 je rokem jako žádný jiný.


Kiwi partners s.r.o. Finanční poradenství

Pojďme se ještě nyní podívat, jak si jednotlivé sektory vedou na amerických burzách od doby, kdy prezident Trump překvapil svět vítězstvím nad demokratickou kandidátkou Hillary Clintonovou.

Jak je znázorněno, index S&P 500 se od zvolení Trumpa zvýšil o 67,3 %. Silnější průměrné výnosy vykázaly čtyři sektory – technologie (XLK, + 160,4 %), zdravotnictví (XLV, + 100,3 %), spotřební zboží (XLP, + 74,6 %) a průmysl (XLI, + 69,9 %).

Energetický sektor negativně vyniká mezi jednotlivými sektory. Zatímco každý sektor má přinejmenším průměrné dvouciferné procentní zisky, energetický sektor klesl o 52,3 % od doby, kdy byl zvolen Trump. Mezi další sektory, které byly slabší než index S&P 500 patří nemovitosti, spotřební zboží a finance.

Pokud byste se v listopadu 2016 zeptali většiny analytiků, které oblasti trhu by měly během prezidentování Trumpa předvést nejlepší výsledky, pravděpodobně byste se dozvěděli výsledky, které jsou pravým opakem toho, co se ve skutečnosti stalo. Od Trumpa by se očekávalo, že z něj budou mít prospěch sektory jako energetika, nemovitosti a finance, protože to jsou odvětví, s nimiž je nejvíce spojen, zatímco Tech je sektor, je sektor od kterého se obvykle očekává větší užitek, když bude vládnout demokratická strana.


Kiwi partners s.r.o. Finanční poradenství

Michael Molek

Má více než 17 let zkušeností v investičních společnostech. Během své profesní kariéry spravoval majetek v řádu stovek milionů korun a získal bohaté zkušenosti v oblasti ekonomie a financí. Zažil hypotéční krizi, krach Řecka, obchodní války mezi USA a Čínou nebo krizi COVID-19. Vystudoval fakultu podnikové ekonomie. Je držitelem všech makléřských licencí, včetně derivátů.