Zpravodaj

Nasdaq na nových maximech

 • Zejména technologičtí giganti pomohli indexu Nasdaq k dalšímu prolomení svých maximálních úrovní. Důležitým faktorem je zvýšení šancí na prodloužení rozvolněné měnové politiky.

  Evropské akcie v září rostou

 • Evropské akcie odstartovaly září růstem. Menší obavy z inflace a větší šance na další ekonomické stimuly motivovaly velké hráče k nákupům.

  Hurikán Ida komplikuje těžbu i zpracování ropy

 • Hurikán Ida zasáhl pobřeží Mexického zálivu. Dá se tedy očekávat volatilní vývoj cen ropy, jelikož v této oblasti probíhá jak těžba ropy (výpadek těžby způsobí růst ceny ropy), tak i její zpracování (výpadek odběru ropy pro další zpracování způsobí pokles ceny ropy).

  2Q 2021: rekordní zisky amerických firem

 • Zisky amerických společností ve druhém kvartále tohoto roku dosáhly svých historicky nejvyšších úrovní (2 800 miliard USD). Ve třetím kvartále se očekává zpomalení kvůli zvýšení mzdových nákladů.

  Korejská centrální banka zvyšuje sazby

 • Jižní Korea se stala první velkou asijskou zemí, ve které centrální banka zvýšila úrokové sazby. Rizika spojená s šířením Covidu-19 jsou tak podle členů bankovní rady nižší než rizika spojená s přehřátím dobře šlapající korejské ekonomiky.

  GameStop a AMC raketově rostou

 • Další těžkou ránu “short-sellerům” (spekulujícím na pokles akcie) zasadili “býci” (sázející na růst akcie) u akcií GameStop (+27,5 %) a AMC (+20,3 %) (označované také jako meme stock).

  NASDAQ blízko hranici 15 000 bodů

 • Americký a převážně technologický index NASDAQ opět pokořil historická maxima a zakončil blízko metě 15 000 bodů.

  Německé ekonomice se daří

 • Nejnovější data z německé ekonomiky ukazují pokračující snižování nezaměstnanosti a silnou poptávku jak soukromou, tak i firemní.

  Nezaměstnanost v USA dále klesá

 • V minulém týdnu bylo v USA evidováno nejnižší množství nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti za posledních 17 měsíců (polovina března 2020), což bylo i lehce nad očekávání analytiků.

  USA se daří, Fed bude bránit přehřátí

 • Středeční zasedání amerického Fedu poodhalilo názor většiny vedoucích představitelů, že by letos mělo dojít ke snížení objemu Fedem nakupovaných dluhopisů (aktuálně 120 miliard dolarů měsíčně). Americká ekonomika je tak podle nich na dobré cestě k naprostému zotavení.

  Nový Zéland zatím úrokové sazby nezvýší

 • Nový Zéland se nakonec tento týden nestane první větší zemí, v níž se zvednou úrokové sazby. Jelikož se v zemi opět objevil Covid-19, v ekonomice se zavádí restrikce. Zvýšení sazeb se tak odkládá.

  Západ USA na suchu

 • Na americkém jihozápadě byl poprvé oficiálně na státní úrovni vyhlášen nedostatek vody. V jednotlivých zemích tak dojde ke snížení dodávek vody z mezistátních zdrojů vody (například z největší vodní nádrže v USA Mead).

  Nový Zéland pravděpodobně zvýší úrokové sazby 8/21

 • Nový Zéland díky rychlému plošnému očkování proti Covid-19, patří mezi země, které si jako první poradily s pandemií a otevřely své ekonomiky. Tento týden se také pravděpodobně stane první větší ekonomikou, v níž se zvednou úrokové sazby, aby nedošlo k nezdravému přehřátí ekonomiky.

  Evropské akcie stále překonávají maxima

 • Evropské burzy i nadále překonávají historická maxima. Kromě skvělé výsledkové sezóny povzbuzují evropské akcie i lepší čísla z americké ekonomiky.

  Akcie výrobců vakcín klesly o 15 %

 • Evropské úřady začaly zkoumat nové možné vedlejší účinky spojené s vakcínami proti Covid-19. Akcie Moderny a BioNTechu klesly o 15 %.

  Senát schválil obří podpůrný balíček

 • Podpůrný balíček, jehož součástí je i bilionový infrastrukturní program, prošel americkým senátem a putuje do Sněmovny reprezentantů.

  Nižší nezaměstnanost nahrává dolaru

 • Dobrá čísla z amerického trhu práce zvýšila pravděpodobnost, že Fed začne snižovat objem nakupovaných dluhopisů dříve, než jaké byly původní odhady. Dolar proto posiluje.

  Bilionový balíček je blízko ke schválení v americkém senátu

 • Americký bilionový balíček na zlepšení infrastruktury si zatím zdárně razí cestu americkým senátem. Již během dneška nebo zítřka by mohl zákon v senátu projít a posunout se do Sněmovny reprezentantů.

  USA: nezaměstnanost klesá na 5,4 %

 • Americká ekonomika pokračuje v zotavování. V červenci bylo vytvořeno 943 000 pracovních míst a nezaměstnanost tak v USA klesla na 5,4 %.

  Euro Stoxx 600 na historických maximech 5.8.2021

 • Nejen americké indexy prolamují historická maxima. I evropským akciím se daří díky skvělé výsledkové sezóně. Široký evropský akciový index Euro Stoxx 600 je na historicky nejvyšších hodnotách.

  S&P500 již na hodnotě 4423,15 bodů

 • Dobré zprávy z americké ekonomiky i výsledková sezóna pomáhají hlavním americkým indexům k vytváření nových maxim. S&P500 již na hodnotě 4423,15 bodů.

  Čína zpomaluje, ropa klesá

 • Čínský index průmyslových nákupních manažerů klesl na nejnižší úroveň od dubna 2020. Ve světě také rostou obavy z Delta varianty Covidu-19. Kombinace těchto faktorů způsobila pokles cen ropy až o 4 % pod 71 dolarů za barel.

  Hlasování o americkém infrastrukturním balíčku začalo

 • V neděli byl v americkém senátu oficiálně představen zákon modernizace infrastruktury za 1 000 miliard dolarů v příštích 5 letech. Pokud vše půjde hladce, mohl by být během pár dnů schválen a poslán do Sněmovny reprezentantů.

  HDP USA je na úrovních jako před Covid-19

 • Dle nejnovějších statistik se hrubý domácí produkt USA dostal na úrovně z doby před začátkem pandemie Covid-19. Pomohly mu k tomu jak monetární a fiskální stimuly, tak i očkování proti nemoci, které uklidňuje podnikatele a spotřebitele.

  Fed bude pokračovat v monetárních stimulech

 • Nejčerstvější prohlášení amerického Fedu potvrzuje, že inflace není vnímána v tuto chvíli jako velký problém a prozatím budou monetární stimuly pokračovat.

  Alphabet reportuje skvělé výsledky za 2Q 2021

 • O 4 % výše se obchodují akcie Alphabetu (mateřská skupina Googlu) oproti minulému týdnu. To znamená nárůst hodnoty společnosti o 70 miliard dolarů. Nárůst tržeb o více než 60 % byl tažen samozřejmě příjmem z online reklamy.

  Tesla překonala ve 2Q 2021 analytické odhady

 • Automobilka Tesla překonala analytické odhady. Reportovala zisk na akcii 1,45 USD a tržby 11,96 miliard USD. Do konce roku by mohla vyrobit celkem 900 000 vozů.

  Výsledková sezóna 2Q 2021

 • Tento týden bude zveřejňovat výsledky svého hospodaření za 2Q 2021 více než třetina firem z indexu S&P 500 (včetně Facebooku, Applu, Alphabetu, Microsoftu nebo Amazonu). Z pětiny firem, které už mají reporting za sebou, tak odhady analytiků překonalo 88 %.

  Snapchat roste o 21 %

 • Americký Snapchat roste po dobrých výsledcích o 21 %. Zařadil se tak mezi další technologické mediální společnosti, které dobrými výsledky potvrzují, že pandemie covidu někomu svědčí.

  Výsledková sezona v USA povzbuzuje burzu

 • Výsledková sezóna v USA má zatím pozitivní průběh a povzbuzuje investory k nakupování rizikovějších aktiv. Dalším plusovým faktorem je i to, že se opět začalo nahlížet optimisticky na buducnost americké ekonomiky.

  Jeff Bezos se vrátil z vesmíru

 • Nejbohatší člověk světa Jeff Bezos se úspěšně vrátil na zem ze svého výletu do vesmíru. Dosáhl výšky 107 kilometrů nad zemí neboli termosféry. Jedná se o necelou třetinu výšky, ve které se pohybuje většina satelitů a Mezinárodní vesmírná stanice.

  Biden: Facebook zabíjí lidi

 • Americký prezident Biden obvinil Facebook ze zabíjení lidí tím, že umožňuje odpůrcům očkování šířit dezinformace.

  c

 • Sdružení OPEC+ (s Ruskem) nakonec překonalo vnitřní rozpory a dohodlo se na zvýšení těžby ropy. Růst cen ropy, který jsme pozorovali v minulých týdnech se tak pravděpodobně na delší dobu zastavil. Bude také záležet na tom, zda se se obavy ze zpomalení světové ekonomiky (kvůli narůstajícímu počtu případu covid-19) ukáží jako oprávněné.

  Měnová politika v USA zůstane pravděpodobně rozvolněná

 • Předseda Rady guvernérů Fedu Jerome Powell na středečním slyšení před Kongresem sdělil, že utahovat monetární politiku by bylo prozatím předčasné. Příští půlrok vidí jako zásadní pro určení dalšího vývoje inflace a vyvození příslušných opatření.

  Infrastrukturní balíček o krok blíže ke svému schválení

 • Americký prezident Biden dosáhl dalšího vítězství na své cestě ke schválení svého obřího investičního plánu. Podařilo se mu přesvědčit další senátory a zvýšit tak své šance. Schválení této podpory americké infrastruktury by sice znamenalo zvýšení dlouhodobého zadlužení, ale v příštích letech by silně podpořilo kapitálové trhy.

  Burzy v USA na historických maximech

 • 3 hlavní americké indexy narostly na svá historická maxima. Investoři očekávají od začínající výsledkové sezóny potvrzení rychlého zotavování americké a potažmo světové ekonomiky. Dnes budou ostře sledované výsledky hospodaření za 2Q 2021 zveřejňovat JPMorgan Chase a Goldman Sachs.

  Fit for 55

 • Do roku 2019 snížila Evropská unie emise o 24 % oproti roku 1990. Tento týden se začne jednat o novém programu Fit for 55, který má za cíl zvýšit toto číslo do roku 2030 na 55 %.

  Obavy investorů rostou

 • Posilování amerického dolaru a zvyšování ceny desetiletých federálních dluhopisů svědčí o zvýšení averze investorů k riziku. Děje se tak v souvislosti s nárůstem počtu nových případů covid-19 a tím souvisejících obav ze zpomalení růstu světové ekonomiky.

  Stellantis oznámil zisky nad očekávání

 • 4. největší automobilka světa Stellantis (Fiat, Opel, Peugeot, Citroën a další) reportovala za první polovinu roku o 5,5 – 7,5 % vyšší provozní zisk, než jaké bylo její očekávání. Synergie z fúze, která proběhla na začátku roku, zřejmě překonaly očekávání managementu.

  Ropa nejdražší od roku 2014

 • Ropa se nyní pohybuje na nejvyšších cenách od roku 2014. Přispělo k tomu odmítnutí návrhu Saudské Arábie a Ruska k postupnému zvyšování produkce v rámci uskupení OPEC+Rusko. Dalším faktorem je také nižší kupní síla amerického dolaru.

  První půlka roku v zelených číslech

 • Za první pololetí roku 2021 narostl index S&P 500 o 14 %, Nasdaq Composite o 12 % a Dow Jones IA také o 12 %. V Evropě byl vývoj podobný: DAX30 i EuroStoxx600 vzrostly o 14 %.

  Facebook je bilionovou firmou

 • Facebook se stal pátou americkou firmou, která dosáhla tržní kapitalizace 1000 miliard dolarů. Pomohlo mu k tomu vítězství v soudním sporu s Federální obchodní komisí (FTC).

  Biliónový balíček je blíže ke schválení

 • Americký prezident Joe Biden se přiblížil ke schválení svého plánu na podporu infrastruktury, který je součástí jeho většího projektu American Jobs Plan v hodnotě 2 200 miliard dolarů. Dospěl k dohodě s další skupinou demokratických i republikánských senátorů. Vyhráno však ještě nemá.

  Německé podniky věří v oživení

 • Analytiky ostře sledovaný německý Ifo index podnikatelské důvěry ve stav hospodářství narostl na nejvyšší hodnoty od června 2018, přesně 104 bodů. Hodnoty nad 100 bodů znamenají pozitivní vnímání budoucího vývoje ze strany podniků.

  Akvizice Airbank zastavena

 • Na valné hromadě se akcionáři Monety Money Bank vyjádřili proti návrhu, který by umožnil akvizici Airbank a Home Credit podle sjednané rámcové smlouvy. Dokud tedy obě strany nepřijdou s jiným návrhem, k akvizici nedojde.

  ECB bude i nadále bankám promíjet

 • ECB bude i nadále bankám promíjet neplnění klíčových parametrů kapitálové přiměřenosti. A to až do konce 1. čtvrtletí 2022. Evropská centrální banka totiž stále vnímá pandemii covid-19 jako výjimečný makroekonomický faktor a snaží se tak komerčním bankám ulevit.

  Americká ekonomika je z nejhoršího venku

 • 11 z 18 nejvyšších zástupců amerického Fedu avizuje dvojí zvýšení sazeb o 0,25 % do konce roku 2023. Fed očekává, že americká ekonomika v roce 2021 vyroste o 7 %. Slovními intervencemi se snaží tlumit rostoucí inflaci. Covid-19 už není vnímám jako hrozba pro americkou ekonomiku.

  Airbus vs. Boeing

 • Po 17 letech sporů ohledně dotací pro Airbus respektive Boeing se EU a USA dohodly na pětiletém příměří. Zaprvé budou dlouhodobě zrušena cla (například na evropské sýry a americké tabákové výrobky). Dále by během tohoto pětiletého období mělo dojít k jasné definici povolených dotací. Cílem je také vytvořit spojenectví proti čínskému leteckému průmyslu.

  Zasedání Fed

 • Tuto středu bude americký Fed zveřejňovat závěry ze svého dvoudenního jednání. Od něj investoři očekávají zejména sdělení další strategie Fedu v boji s inflací, tedy hlavně nastavení úrokových sazeb.

  Indové přeskočili Číňany

 • Žebříčku nejbohatších lidí Asie již nedominují podnikatelé z Číny. Podle údajů agentury Bloomberg jsou na prvních dvou místech Mukesh Ambani a Gautam Adani. Majitelé konglomerátů z Indie.

  Snahy o efektivnější zdanění korporací

 • Státy G7 se dohodly na minimální světové daňové sazbě pro právnické osoby (15 %). Cílem je efektivněji zdanit nadnárodní korporace. V červenci se na toto téma bude jednat na setkání států G20. Aby však byl celý proces úspěšný, důležitá budou zejména jednání na půdě OECD, která sdružuje 140 zemí.

  Ekonomický výhled ECB

 • Evropská centrální banka (ECB) tento čtvrtek zveřejní aktualizovaný ekonomický výhled na rok 2021 a 2022. Ten napoví, zda bude ECB pokračovat ve stimulech a v jaké intenzitě.

  Rusko vrací úder

 • Rusko oznámilo svůj záměr odstranit ze svého národního fondu bohatství veškerá dolarová aktiva a peníze přesunout především do eur, yuanu a zlata.

  Airbus oznámil plán navýšit výrobu

 • Airbus oznámil plán navýšit výrobu svého nejpopulárnějšího letounu A320Neo o 10 %, což signalizuje oživení leteckého průmyslu, potažmo cestovního ruchu. Akcie rostou o 8,5 %.

  OECD zvýšila odhad růstu světového HDP

 • Podle OECD by mělo HDP v roce 2021 vyrůst o 5,8 %. Je to o 0,2 % více než při předešlé predikci.

  Bernard Arnault novým nejbohatším mužem planety

 • Většinový vlastník skupiny Louis Vuitton Moët Hennessy, francouz Bernard Arnault, dohnal Jeffa Bezose na pozici nejbohatšího muže planety. Krátce tak Jeffa Bezose, majitele společnosti Amazon, z trůnu sesadil.

  Meziroční inflace v Eurozóně za duben

 • Meziroční inflace v Eurozóně byla v dubnu 1,6 %, což je o 2,6 % méně než inflace v USA a 1,2 % méně než inflace v Česku. Dá se očekávat, že jednotlivé vlády i ECB budou pokračovat v podpoře svých ekonomik, i v dodávání likvidity na finanční trhy.

  Česká koruna posílila vůči USD nejvíce za poslední tři roky

 • Česká koruna posílila vůči americkému dolaru nejvíce za poslední tři roky. Pokud se koruna podívá pod 20 korun za dolar, bude se pohybovat na úrovních, na kterých se nacházela před intervencemi ČNB z konce roku 2013.

  Nárůst počtu případů covid v Asii znovu vyvolává strach

 • Nárůst počtu případů covid v Asii znovu vyvolává strach i na evropských burzách. Kvůli ohrožení blížící se dovolenkové sezóny, nejcitlivěji reaguje odvětví cestovního ruchu.

  Kryptoměny výrazně oslabily

 • Kryptoměny včetně bitcoinu ve čtvrtek výrazně oslabily. Důvodem bylo oznámení Elona Muska, který uvedl, že jeho automobilka Tesla přestala přijímat Bitcoin. Jako důvod uvedl, že těžba kryptoměn má negativní dopad na životní prostředí. Kurz bitcoinu padl až na 45 700 USD, později se pohyboval okolo 50 000 USD.

  Inflace v USA je nejvyšší od roku 2008

 • Spotřebitelská inflace v USA je meziročně 4,2 % (v ČR 2,8 %). Je třeba vzít v potaz to, že loňský duben byl měsícem, kdy inflace byla 0,3 %. Předešlé roky se pohybovala kolem 2 %. Pokud by tedy loňský duben byl normálním měsícem s inflací 2 %, tak by letošní duben byla inflace 2,5 %.

  Výprodej na Wall Street pokračoval

 • Výprodej na Wall Street pokračoval i uprostřed týdne. Index DJIA ve středu padl o více než 400 bodů, technologický index Nasdaq o více než 2 %. Investoři se obávají, že pokud inflace zůstane na vysokých úrovních delší dobu, FED zpřísní měnovou politiku. To by zdražilo financování firem a zvýšilo atraktivitu dluhopisů jako alternativy k akciím.

  Zvýšení daní v USA dostane technologické akcie pod prodejní tlak

 • Firmy Facebook, Apple, Amazon, Microsoft a Alphabet zvýšily za posledních 5 let svoji tržní kapitalizaci o 5 000 mld. USD. Na rok 2022 chystané zvýšení daně z kapitálovách výnosů mnohé investory přiměje k realizaci výnosů ještě během letošního roku. Akcie nejen těchto firem proto možná budou pod prodejním tlakem. Vše záleží na (ne)schválení vyšších daní.

  Spotřebitelské ceny v Česku v dubnu zrychlily růst

 • Spotřebitelské ceny v Česku se v dubnu meziměsíčně zvýšily o 0,5 % a meziroční růst dosáhl 3,1 %. V meziročním srovnání se tak inflace zrychlila o 0,8 %.

  Důvěra investorů v ekonomiku Německa v květnu vzrostla

 • Důvěra investorů v ekonomiku Německa v květnu výrazně vzrostla po nečekaném poklesu v únoru. Klíčový index důvěry německých investorů (ZEW) vyjadřuje jejich očekávání na příštích šest měsíců. Tento index se v květnu zvýšil na 84,40 bodů z dubnových 70,70 bodů. Ke zlepšení došlo zejména díky zpomalování třetí vlny pandemie onemocnění COVID-19.

  Čínská meziroční inflace v dubnu zrychlila

 • Čínské spotřebitelské ceny v největší asijské ekonomice vzrostly v dubnu meziročně o 0,9 % po 0,4-procentním růstu v březnu. Byl to nejvýraznější růst spotřebitelských cen od září minulého roku, ve kterém vzrostly o 1,7 %. Přesto růst zaostal za očekáváním, protože analytici počítali s ještě výraznějším zrychlením inflace.

  Moderna zvýšila svou prognózu tržeb

 • Moderna (NASD: MRNA) zvýšila svou prognózu tržeb z prodeje vakcíny proti onemocnění COVID-19 v roce 2021 o 4,3 % na 19,2 mld. USD. Tento růst odráží velká poptávka, jelikož se mnohé státy světa chtějí rychlým očkováním vrátit k “normálnímu” životu. Moderna plánuje v nadcházejích dnech podat v USA žádost o úplné schválení vakcíny pro všechny věkové skupiny.

  Wall Street v pátek pokračoval v růstu

 • Wall Street pokračoval na konci týdne v růstu a překonávání rekordů. Paradoxně jí k tomu pomohla zpráva z trhu práce, která zklamala očekávání. Burzy na tuto zprávu zareagovaly pozitivně. Potvrdil se totiž názor, že americká centrální banka (FED) nebude v dohledné době měnit extrémně uvolněné nastavení měnové politiky.

  Zisk BMW v 1Q výrazně vzrostl

 • Zisk neměcké automobilky BMW se v prvním čtvrtletí prudce zvýšil. Společnost očekává, že do roku 2025 budou po silnicích jezdit přibližně 2 miliony elektromobilů od BMW.

  Americká ministryně financí se vyjádřila k výši úrokových sazeb

 • Americká ministryně financí Janet Yellenová se vyjádřila k výši úrokových sazeb v USA. Uvedla že v souvislosti s rozsáhlými programy na podporu ekonomiky amerického prezidenta Joea Bidena je možné, že úrokové sazby v USA bude nutné mírně zvýšit. Cílem je zabránit přehřátí ekonomiky. Hlavní úroková sazba se v USA drží na úrovni 0 až 0,25 %.

  Podíl států OPEC na dovozu ropy do Indie klesl na 20-leté minimum

 • Podíl států Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) na dovozu ropy do Indie klesl za poslední rok na nejnižší úroveň za minimálně dvě desetiletí. Důvodem je celkový pokles dovozu ropy do Indie za obchodní rok 2020/2021, který dosáhl 6-leté minimum.

  Australská centrální banka klíčový úrok ani QE nezměnila

 • Australská centrální banka na svém květnovém zasedání podle očekávání klíčovou úrokovou sazbu (0,1 %) ani program nákupu aktiv nezměnila. Zvýšila však výhled ekonomiky a oznámila, že v červenci přezkoumá nákup státních dluhopisů.

  Cena zlata roste o 1,6 %

 • Cena zlata roste o 1,6 % na 1796,6 USD za unci. Pomáhá pokles dolaru a amerických výnosů.

  Eni v 1Q s propadem zisku

 • Italský energetický koncern Eni uzavřel první kvartál letošního roku s meziročním poklesem zisku z 2,92 mld. EUR na 856 mil. EUR. Produkce ropy se meziročně snížila o 4 % na 1,7 milionu barelů denně.

  Růst maloobchodních tržeb v Německu výrazně zrychlil

 • Podle nejnovějších údajů se tržby maloobchodníků v Německu po úpravě o sezónní vlivy zvýšily o 7,7 % oproti únoru, když meziměsíčně vzrostly o 2,7 %. Březnové tempo jejich růstu bylo největší za 10 měsíců a vysoce překonalo prognózy analytiků, kteří očekávali zvýšení tržeb o 3 %.

  Zisk BNP Paribas překonal v 1Q očekávání

 • Zisk francouzské banky BNP Paribas, která je podle výše vkladů největší bankou v Evropě, překonal v prvním čtvrtletí očekávání. Profitovala ze snížení rezerv na krytí špatných úvěrů a oživení v segmentu obchodování s akciemi.

  Agentura S&P zvýšila hodnocení bonity Řecka

 • Agentura S&P zvýšila hodnocení bonity Řecka. Jako důvod uvedla naději na rychlé zlepšení ekonomické a fiskální situace po doznění negativních následků pandemie onemocnění COVID-19.

  Ceny ropy během pátečního dopoledne klesala

 • Ceny ropy během pátečního dopoledne klesala poté, co se dostala na 6-týdenní maximum. Jedním z důvodů byly i obavy z lockdownu v Indii a Brazílii, což zastínilo vyhlídky na oživení poptávky.