Zpravodaj

Inflace v USA je nejvyšší od roku 2008

 • Spotřebitelská inflace v USA je meziročně 4,2 % (v Česku 2,8 %). Je třeba vzít v potaz to, že loňský duben byl měsícem, kdy inflace byla 0,3 %, přičemž předešlé roky se pohybovala kolem 2 %. Pokud by tedy loňský duben byl normálním měsícem s inflací 2 %, tak by letošní duben byla inflace 2,5 […]

  Výprodej na Wall Street pokračoval

 • Výprodej na Wall Street pokračoval i uprostřed týdne. Index DJIA ve středu padl o více než 400 bodů, technologický index Nasdaq o více než 2 %. Investoři se obávají, že pokud inflace zůstane na vysokých úrovních delší dobu, FED zpřísní měnovou politiku. To by zdražilo financování firem a zvýšilo atraktivitu dluhopisů jako alternativy k akciím.

  Zvýšení daní v USA dostane technologické akcie pod prodejní tlak

 • Společnosti Facebook, Apple, Amazon, Microsoft a Alphabet zvýšily za posledních 5 let svoji tržní kapitalizaci o 5 000 miliard dolarů. Na rok 2022 chystané zvýšení daně z kapitálových výnosů mnohé investory přiměje k realizaci výnosů ještě během letošního roku. Akcie nejen těchto firem proto možná budou pod prodejním tlakem. Vše záleží na schválení či neschválení […]

  Spotřebitelské ceny v Česku v dubnu zrychlily růst

 • Spotřebitelské ceny v Česku se v dubnu meziměsíčně zvýšily o 0,5 % a meziroční růst dosáhl 3,1 %. V meziročním srovnání se tak inflace zrychlila o 0,8 %.

  Důvěra investorů v ekonomiku Německa v květnu vzrostla

 • Důvěra investorů v ekonomiku Německa v květnu výrazně vzrostla po nečekaném poklesu v únoru. Klíčový index důvěry německých investorů (ZEW) vyjadřuje jejich očekávání na příštích šest měsíců. Tento index se v květnu zvýšil na 84,40 bodů z dubnových 70,70 bodů. Ke zlepšení došlo zejména díky zpomalování třetí vlny pandemie onemocnění COVID-19.

  Čínská meziroční inflace v dubnu zrychlila

 • Čínské spotřebitelské ceny v největší asijské ekonomice vzrostly v dubnu meziročně o 0,9 % po 0,4-procentním růstu v březnu. Byl to nejvýraznější růst spotřebitelských cen od září minulého roku, ve kterém vzrostly o 1,7 %. Přesto růst zaostal za očekáváním, protože analytici počítali s ještě výraznějším zrychlením inflace.

  Moderna zvýšila svou prognózu tržeb

 • Americká společnost Moderna (NASD: MRNA) zvýšila svou prognózu tržeb z prodeje vakcíny proti onemocnění COVID-19 v roce 2021 o 4,3 % na 19,2 mld. USD. Tento růst odráží velká poptávka, jelikož se mnohé státy světa chtějí rychlým očkováním vrátit k „normálnímu“ životu. Moderna plánuje v nadcházejích dnech podat v USA žádost o úplné schválení vakcíny pro […]

  Wall Street v pátek pokračoval v růstu

 • Wall Street pokračoval na konci týdne v růstu a překonávání rekordů. Paradoxně jí k tomu pomohla zpráva z trhu práce, která zklamala očekávání. Burzy na tuto zprávu zareagovaly pozitivně. Potvrdil se totiž názor, že americká centrální banka (FED) nebude v dohledné době měnit extrémně uvolněné nastavení měnové politiky.

  Zisk BMW v 1Q výrazně vzrostl

 • Zisk neměcké automobilky BMW se v prvním čtvrtletí prudce zvýšil. Společnost očekává, že do roku 2025 budou po silnicích jezdit přibližně 2 miliony elektromobilů od BMW.

  Americká ministryně financí se vyjádřila k výši úrokových sazeb

 • Americká ministryně financí Janet Yellenová se vyjádřila k výši úrokových sazeb v USA. Uvedla že v souvislosti s rozsáhlými programy na podporu ekonomiky amerického prezidenta Joea Bidena je možné, že úrokové sazby v USA bude nutné mírně zvýšit. Cílem je zabránit přehřátí ekonomiky. Hlavní úroková sazba se v USA drží na úrovni 0 až 0,25 %.