Dluhopisy

Obligace / cenné papíry

Dluhopisy jsou jedním ze základních pilířů moderního investování. Dluhopis je dlužný cenný papír podobný směnce. Věřitel půjčí dlužníkovi peníze, za což dlužník vystaví dluhopis. Na jeho základě má věřitel právo získávat během doby jeho platnosti úroky podle dohody. Při splatnosti dluhopisu dlužník vrátí věřiteli celou částku peněz spolu s poslední splátkou úroku.

Dluhopisy | Kiwi partners

Dluhopisy slouží jako způsob profinancování státního, firemního nebo i soukromého dluhu a jsou základním segmentem finančního trhu. Dluhopisový trh je dokonce větší než trh akcií a komodit. Na rozdíl od spekulativního obchodování, trh dluhopisů slouží k dlouhodobým investičním nákupům. Jedná se proto o trh reálných aktiv a ne derivátů.

Mnoho dluhopisů, těch nejlikvidnějších, je možné obchodovat i spekulativně pomocí futures, případně CFD a ETF.

Dluhopisy | Kiwi partners

Státní nebo firemní dluhopisy?

Kromě státních dluhopisů investoři nakupují i ​​firemní dluhopisy. Některé z nich jsou velmi bezpečné (například McDonalds) a jiné jsou vysoce rizikové – tzv. high yields. Ty poskytují vysoký výnos, ale jejich cena může výrazně kolísat, což je problémem v situacích, kdy chce investor uzavřít své pozice. Tehdy může dosáhnout vysoké ztráty.