Komentář specialisty fotka

Hlavní témata v Davosu

V minulém týdnu skončilo zasedání Světového ekonomického fóra v Davosu. Na pořádané akci řečnilo mnoho podnikatelů o makroekonomických a geopolitických hrozbích pro světovou ekonomiku. Probírala se už několikrát zmiňovaná rostoucí inflace, narušení dodavatelských řetězců nebo rusko-ukrajinská válka. Přestože summit v Davosu nemá přímý dopad na světovou ekonomiku ani na ceny akcií, je dobré vědět o čem se na něm diskutoval.

Hlavní témata v Davosu  

Budoucnost globálních zdravotnických systémů

Budoucnost globalizace

Výhled energetiky uprostřed evropské krize

Reakce na humanitární krizi na Ukrajině

Odvrácení globální potravinové krize

Obnovení růstu v odvětví cestovního ruchu

Digitální měny centrálních bank

Přepracovaný globální daňový systém

Urychlení udržitelných hodnotových řetězců

Budoucnost gig ekonomiky.

Možnosti metaverze

Z následujících témat se budu věnovat těm, které mě zaujaly nejvíce.

Geopolitické napětí bude i nadále ovlivňovat akcie

Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba na summitu v Davosu prohlásil, že mírové rozhovory s Ruskem v současné době „nikam nevedou“ a že další eskalace napětí je velmi pravděpodobná vzhledem k tomu, že ruské útoky v oblasti Donbasu jsou podobné útokům z období druhé světové války. Ukrajina tlačí na členy EU, aby podpořili status země jako kandidáta na členství v EU, a pokud v tom bude úspěšná, bude jen otázkou času, kdy bude EU nucena hrát aktivnější roli v rusko-ukrajinské válce.

George Soros v projevu k vedoucím představitelům podnikatelské sféry na toto téma uvedl:

„Invaze na Ukrajinu nepřišla zčistajasna. Ve světě probíhá stále větší boj dvou systémů vládnutí – otevřené společnosti a uzavřené společnosti….Invaze mohla být začátkem třetí světové války a naše civilizace ji nemusí přežít.“

Inflační tlaky již nyní vyvolávají obavy o hospodářský růst v mnoha částech světa, probíhající konflikt na Ukrajině tyto obavy jen prohloubí. Rusko je jedním z klíčových hráčů ve světové ekonomice. Spojené státy americké a Čína jsou hlavními obchodními partnery Ruska v několika klíčových obchodních odvětvích.

Rusko a jeho obchodní partneři pravděpodobně pocítí tlak hospodářských sankcí uvalených na tuto zemi v souvislosti s invazí na Ukrajinu, což není pro spotřebitele a světovou ekonomiku dobré.

Ceny energií od 24. února, kdy začaly ruské útoky na Ukrajinu, dramaticky vzrostly.  Domácnosti v mnoha zemích EU již pociťují tlak vyšších cen energií.

Je pravděpodobné, že vyšší ceny energií povedou ke snížení diskrečních výdajů. Evropský konflikt má za následek i narušení dodavatelského řetězce, tím i zpomalí globální ekonomiku. Negativní vývoj dostane hodně amerických akcií pod tlak, hlavně maloobchodní prodejce, provozovatele výletních lodí nebo některé technologické společnosti s expozicí v Rusku.

Vyšší ceny ropy a jiných komodit v důsledku geopolitických problémů by mohly pomoci firmám vykázat v letošním roce velký růst zisků, za předpokladu, že se nenaplní obavy z recese.

Zdroj: OECD

Kryptoměny budou čelit regulačním tlakům

Vzestup bitcoinu a dalších kryptoměn v posledních několika letech podpořil rostoucí význam decentralizovaného platebního systému, který dává moc na stranu spotřebitelů. Regulační orgány tvrdí, že plně decentralizovaný platební systém bude pouze podporovat nezákonné činnosti a bude škodlivý pro celkové zdraví a bezpečnost společnosti. Kryptoměny se již dostaly do první ligy, o čemž svědčí značný čas strávený diskusí o perspektivách digitálních aktiv na nedávno skončeném summitu. Kryptoměnovým nadšencům však může být nepříjemné, že mnoho vedoucích představitelů podniků, odborníků v oboru a tvůrců politik se domnívá, že kryptoměny je třeba regulovat, aby se tato technologie mohla využít co nejlépe.

Zde je několik zajímavých komentářů ke kryptoměnám, které zazněly:

Když vám někdo slíbí 20 % výnos z něčeho, co není podloženo žádnými aktivy, jak bychom to normálně nazvali? Nazvali bychom to pyramidou. Jinými slovy, jedná se o pyramidu v digitálním věku. Bitcoinu se sice říká mince, ale nejsou to peníze. Předpokladem pro to, aby se něco mohlo nazývat penězi, je, aby to byl stabilní uchovatel hodnoty. – Výkonná ředitelka Mezinárodního měnového fondu Kristalina Georgieva

Kryptoměny vůbec nejsou měny. Jsou to spekulativní aktiva, jejichž hodnota se v průběhu času nesmírně mění, a prezentují se jako měny, kterými nejsou. Měli bychom nazývat věci pravými jmény. Aktivum je aktivum, musí být jako takové regulováno, musí být pod dohledem regulátorů a orgánů dohledu nad aktivy, ale nemělo by o sobě tvrdit, že je měnou. To není. – Prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová

Mnoho vedoucích představitelů podniků rovněž zdůraznilo význam digitálních aktiv, ale také to, proč kryptoaktivum nemůže ve své současné podobě přežít delší dobu. V úvahu připadá regulační zásah a v nejpravděpodobnějším scénáři se domníváme, že centrální banky po celém světě budou prosazovat vlastní stablecoiny ve snaze regulovat krypto průmysl.

Ceny kryptoměn jsou velmi volatilní a je praticky nemožné předpovídat, kam budou ceny směřovat dál. Z fundamentálního hlediska by však bylo rozumné dojít k závěru, že ceny kryptoměn zůstanou pod tlakem i přes krátkodobý boom, dokud nedojde k většímu vyjasnění regulace.

Metaverze bude novou tváří internetu

Světové ekonomické fórum představilo virtuální Global Collaboration Village, která se zaměřuje na využití technologie metaverze k ovlivnění pozitivních změn v celosvětovém měřítku. WEF ve spolupráci se společnostmi Accenture plc (ACN) a Microsoft Corporation (MSFT) vytvoří tuto virtuální platformu s cílem vytvořit lepší partnerství veřejného a soukromého sektoru na podporu zavádění metaverze.

Spuštění této nové platformy je důkazem rostoucího významu metaverze a potvrzením toho, že vedoucí představitelé podniků a tvůrci politik považují tuto technologii za příležitost, jak významně ovlivnit dění na globální úrovni. Na otázku zakladatele a výkonného předsedy WEF profesora Klause Schwaba odpověděl generální ředitel společnosti Microsoft Satya Nadella:

Společně se společností Accenture jsme ve spolupráci s využitím platformy mesh postavili exponát pro 1 bilion stromů, což je docela fenomenální. Pokud si platformu půjdete vyzkoušet, odejdete s pochopením, jak by mohla být spolupráce posílena.

Podle pana Nadelly spolupráce se společností Accenture a pokračující růst metaverze, kterému napomáhají mnohamiliardové investice technologických gigantů, posunou hybridní práci na jinou úroveň, což by mělo otevřít mnoho nových dveří pro růst několika odvětví podnikání, včetně poskytovatelů freelancingových řešení a společností působících v oblasti sociálních médií.

Obavy z recese přetrvávají

Analytici z Wall Street, ekonomové i vedoucí představitelé světového průmyslu očekávají globální recesi spíše dříve než později. Někteří analytici tvrdí, že americká ekonomika vstoupí do recese do konce tohoto roku. Na summitu se o recesi podrobně diskutovalo, mnozí se shodli, že recese je velmi pravděpodobná vzhledem k tomu, že makroekonomické i geopolitické tlaky, které dnes pozorujeme, nelze snadno vyřešit. Výkonná ředitelka MMF Kristalina Georgieva, spoluzakladatel The Carlyle Group David M. Rubenstein, generální ředitelka Citi Jane Fraserová a guvernér francouzské centrální banky François Villeroy de Galhau jsou jen někteří z odborníků, kteří tvrdili, že recese je velmi pravděpodobná.

Disclaimer: Informace uvedené v tomto příspěvku nejsou investičním doporučením. V žádném případě se nesnaží případného čtenáře přimět k investování do popisovaných instrumentů, ani mu poskytnout jakoukoliv jinou formu investičního doporučení. Společnost Kiwi partners s.r.o., tímto příspěvkem sděluje pouze svůj názor a nenese odpovědnost za případné ztráty vzniklé investováním do různých aktiv a produktů uvedených výše, či za jiné výsledky investičních rozhodnutí na základě tohoto příspěvku. Finanční data a informace byly získány především z tiskových zpráv a zveřejněných informací daných společností či institucí, dále ze zahraničních i domácích médií a informačních institucí a dále svého osobního názoru.

Jaroslav Remeš

Má 8 let zkušenosti s investováním do různých druhů investičních nástrojů počínaje akciemi, dluhopisy, nemovitostmi až po finanční deriváty a kryptoměny. Před Kiwi partners působil v různých finančních firmách a u obchodníka s cennými papíry na pozici burzovní makléř.