Komentář specialisty fotka

Dalším vítězem cyklu budou banky a zlato

Výhled na příští rok je neutrální a určitě se dočkáme divokých výkyvů. Začátek růstu předpokládám až ke konci roku 2023. Vzhledem k duraci státních dluhopisu je recese téměř jistá, ale ocenění Wall Street (měřeno celkovou tržní kapitalizací k HDP) je stále vysoké. Narazil jsem na zajímavý vztah, který se od roku 1972 často objevuje. Je vzácné, aby ve stejné době klesalo jak zlato, tak i banky. K něčemu takovému dochází jen při recesích nebo silných akciových medvědích trendech. Těžaři zlata a bankovní instituce začaly ztrácet v posledních 6 měsících. Já se budu dále soustředit na změny cen u JPMorgan Chase (JPM) a Barick Gold Corporation (GOLD). Obě akcie klesly o více než 20 % za posledních 6 měsíců. K podobnému tandemovému poklesu došlo za 50 let jenom 8x.

Blížíme se k cenovému dnu u JPM?

V dalších měsících bychom měli očekávat obrat. Když těžaři zlata a banky výrazně klesají, svědčí to o utlumující se likviditě. Následně, až opadne negativní emocionální reakce investorů, přijde FED s novou rétorikou a dodá likviditu na trh. Oba sektory by měly mít tendenci růst v raných fázích býčího trhu.

Graf: Vývoj akcií JPM a GOLD od za posledních 6 měsíců

Odhadnout, kdy trhy zaznamenají své dno je nyní to nejdůležitější. Zatímco S&P 500 může do konce roku ještě spadnout o 10 % a více, přijde okamžik, kdy FED přestane zvyšovat sazby, aby podpořil trh. Potom se Wall street silně odrazí ode dna. Velké banky se dnes prodávají za opravdu nízké ceny s dobrou dividendou. V současné době vyčkávám na vstup do dlouhé pozice (tedy nákupní). Pokud se JPMorgan začne obchodovat pod 90 USD za akcii, nebudu váhat. Není pochyb o tom, že pokud bude Fed nadále zvedat sazby dosavadním rychlým tempem, pak bude růst reálného HDP ztížen, dojde k nesplacení mnohých úvěrů, poklesu cen nemovitostí a také nárůstu nezaměstnanosti. Pozitivní je, že FED může aktuální kurz kdykoliv otočit.

Disclaimer: Informace uvedené v tomto příspěvku nejsou investičním doporučením. V žádném případě se nesnaží případného čtenáře přimět k investování do popisovaných instrumentů, ani mu poskytnout jakoukoliv jinou formu investičního doporučení. Společnost Kiwi partners s.r.o., tímto příspěvkem sděluje pouze svůj názor a nenese odpovědnost za případné ztráty vzniklé investováním do různých aktiv a produktů uvedených výše, či za jiné výsledky investičních rozhodnutí na základě tohoto příspěvku. Finanční data a informace byly získány především z tiskových zpráv a zveřejněných informací daných společností či institucí, dále ze zahraničních i domácích médií a informačních institucí a dále svého osobního názoru.

Stanislav Lenděl

Je zodpovědný za vizi společnosti a tvorbu firemní strategie. Stanovil si jasný cíl: vybudovat kvalitní investiční poradenství s nejlepšími poradci v Česku. Je hrdý, že vede společnost, pro kterou je na prvním místě zájem klienta a dlouhodobá spolupráce.